۴۴۹۷ - زمان حدودی مطالعه : ۳ دقیقه
روغن ریزی خودرو یکی از موارد اصلی چک آپ دوره ای خودرو است که باید به آن توجه ویژه داشت
شایع ترین روغن ریزی ها

انواع روغن ریزی ها:

1- روغن ریزی کاسه نمدهای دو سر میل لنگ، کانالهای میل لنگ.

2- سویچ فشار روغن فیلتر روغن.

3- واشر درب سوپاپ و کارتل.

4- پایه فیلتر روغن (در خودروهای 206).

5- پوسته فیلتر روغن، که به دلیل عدم تعویض به موقع فیلتر روغن یا اورینگ آن اتفاق می افتد (در 206 شایع تر است).

6- در موتورهای XU7 (پژو 405، پارس و سمند)، روغن ریزی درب سوپاپ و واشر آن، کاسه نمد عقب موتور، لاستیکهای معروف به چکمه ای یا عصایی شایع تر هستند.

7- در پراید کاسه نمد عقب میل لنگ و لاستیکهای هلالی کارتل شایع تر است.

چند روش ساده برای کشف روغن ریزی خودرو:

1: قطعا ساده ترین راه کشف این روغن ریزی، رویت و مشاهده زیر خودرو پس از چند ساعت توقف آن است. اگر ماشین خودرو را در پارکینگ می گذارید کف پارکینگ یا محل پارک ماشین را تمیز کنید و پس از چند ساعت توقف، مثلا اول صبح و پیش از روشن کردن خودرو، آنجا را بازدید کنید. اگر خودروی خود را در خیابان پارک می کنید، می توانید از یک قطعه کارتن برای زیر سینی خودرو بهره گیرید!

شایع ترین روغن ریزی ها
2: ماشین را کارواش برده و بعد با چند بار توضیح کامل به شاگردان کارواش که در هنگام موتور شویی لوله آب را داخل دینام و یا شمع ماشین نکنند اقدام به شستشوی موتور کنید. پس از این عمل، با خودروی خود ۱۰۰ الی ۲۰۰ کیلومتر که به صورت میانگین ۲ الی ۳ روز است رانندگی کنید. در بیشتر مواقع بعد از شستشوی موتور خودرو محل روغن ریزی مشهود است. دیگر نیاز به کارشناسی چند مکانیک ندارید و می توانید به راحتی با تعویض قطعه معیوب مشکل را حل نمایید.

شایع ترین روغن ریزی ها
3: اگر خودروی شما بالای ۸۰ هزار کیلومتر کارکرده است، منبع ذخیره روغن هیدرولیک خودرو را چک کنید. ۶۰ الی ۷۰ درصد روغن ریزی دارد. این نشتی می تواند از مخزن، از پینیون فرمان ماشین، از فشنگی هیدرولیک و یا شیلنگ فشار قوی هیدرولیک (به دلیل پوسیدگی) اتفاق بی افتد!


4: دقت کنید روغن ریزی از کدام طرف خودرو هست. چپ یا راست کاملا شرایطش فرق می کند. در بیشتر مواقع که نیاز به تعمیر زیادی نیست کاسه نمدهای پلوس یا پشت میل لنگ خراب شده و با هزینه ای نزدیک به ۱۰۰ هزار تومان قابل رفع است. پس حتما حواس خود را جمع کنید که با فاکتورهای سنگین روبه رو نشوید!

شایع ترین روغن ریزی ها
5: در بعضی مواقع که بیشتر برای همه ماشین ها اتفاق می افتد، واشر درب سوپاپ خودرو به علت گرما و فشار بالا بعد از ۴۰ هزار کیلومتر خراب می شود و روغن از بالای موتور به پایین سرازیر شده و همه جا را کثیف می کند!
6: در مواقع نادر شاید واشر درب کارتل ماشین نیز خراب شده باشد!

شایع ترین روغن ریزی ها
7: سینی زیر موتور خودرو را برای کسانی که خود می خواهند روغن ریزی را ببینند باید باز شود. (این کار به راحتی قابل انجام نیست و باید آن را به یک مکانیک بسپارید)
8: لازم به ذکر است که برای دارندگان خودرو زانتیا، زیاد مطالبی برای عرضه وجود ندارد. چون کل این خودرو با سیستم هیدرولیک کار کرده و نمی توان جای خاصی را دلیل روغن ریزی دانست! البته این خودرو عمرش به سر آمده و خرید آن زیاد به صرفه و منطقی نیست.


لازم به ذکر است که کم کردن روغن خودرو، همیشه به دلیل روغن ریزی نبوده و دلایل دیگری نظیر روغن سوزی و کیفیت نا مطلوب روغن انتخاب شده برای خودرو نیز می تواند این امر را تسریع کند.

ارسال نظر