۴۱۷ - زمان حدودی مطالعه : ۳ دقیقه
واحد کنترل الکترونیکی موتور (ECU) درحقیقت مغز خودرو است و هرگونه اختلالی در عملکرد آن می‌تواند کارکرد خودرو را دچار مشکل کند.
چگونه خرابی ECU را تشخیص دهیم

یکی از مهم ترین بخش های خودرو واحد کنترل الکترونیکی موتور (ECU) است. ECU نام های دیگری هم دارد: برخی به آن مدول کنترل الکترونیکی (ECM) و برخی نیز مدول کنترل موتور (PCM) می گویند. هرچه آن را بنامیم، ECU نقش بسیار مهمی در خودروهای مدرن بازی می کند. ECU کامپیوتر اصلی خودرو است و بسیاری از امکانات خودرو به آن وابسته اند و حتی خودرو بدون وجود ECU نمی تواند حرکت کند. کاری که ECU انجام می دهد، دریافت اطلاعات از حسگرهای مختلف و استفاده از این اطلاعات برای محاسبه و تنظیم زمان جرقه زنی شمع ها و میزان پاشش سوخت ازطریق انژکتورها است.

چگونه خرابی ECU را تشخیص دهیم؟

نقش ECU در خودروهای جدید، بسیار حیاتی و گسترده تر است؛ چون امکانات و بخش های زیادی هستند که ECU کنترل می کند. اگر هر اتفاقی برای ECU بیفتد، خودرو دچار مشکلات فراوان و حتی بی استفاده می شود. معمولا بروز مشکل در خود ECU یا محاسبات آن، برخی علائم اساسی دارد که با دانستن آن ها، می توانید احتمال بروز مشکل در ECU را بدهید. درادامه، این علائم را معرفی و بررسی می کنیم.

۱. روشن شدن چراغ چک موتور

چگونه خرابی ECU را تشخیص دهیم؟

روشن شدن چراغ چک موتور یکی از اولین علائمی است که نشان می دهد مشکلی در ECU وجود دارد. چراغ چک موتور معمولا زمانی روشن شود که ECU ایرادی در هریک از حسگرهای خودرو احساس کند. البته همیشه نباید روشن شدن چراغ چک موتور را به پای خرابی ECU گذاشت؛ چون این چراغ حتی می تواند براثر اشتباه محاسباتی ECU نیز روشن شود؛ درحالی که خودرو ایراد مهمی نداشته باشد. برای دانستن دلیل روشن شدن چراغ چک موتور، دستگاه عیب یاب کامپیوتری (دیاگ) لازم است. دستگاه دیاگ با خواندن کد خطای مرتبط در ECU می تواند به پیداشدن مشکل کمک کند.

۲. جرقه نزدن پیشرانه

چگونه خرابی ECU را تشخیص دهیم؟

یکی دیگر از نشانه های بروز ایراد در ECU مشکلی به نام جرقه نزدن است. زمانی که ECU دچار مشکل شده باشد، ممکن است جرقه زنی در یک یا چند سیلندر رخ ندهند و این باعث کاهش توان پیشرانه و لرزش شدید آن می شود. این مشکل ممکن است خود به خود نیز از بین برود و به طوردائمی مشاهده نشود؛ ولی هرچه باشد، باید آن را پیگیری کرد و دید دلیلش چه بوده است.

۳. کاهش توان پیشرانه

چگونه خرابی ECU را تشخیص دهیم؟

یکی دیگر از علائم بروز مشکل در کارکرد ECU کاهش توانایی های پیشرانه است. اگر ECU دچار مشکل باشد، ممکن است نتواند زمان درست پاشش سوخت را محاسبه کند و همین امر ممکن است به کاهش قدرت و گشتاور پیشرانه منجر شود. ECU معیوب می تواند در عین کاهش توان پیشرانه، مصرف سوخت را هم افزایش دهد و بر شتاب خودرو تاثیر منفی بگذارد.

۴. روشن نشدن پیشرانه

چگونه خرابی ECU را تشخیص دهیم؟

روشن نشدن یا سخت روشن شدن پیشرانه هم یکی دیگر از نشانه های خرابی در ECU است. اگر ECU کاملا از کار افتاده باشد، پیشرانه نمی تواند روشن شود. ممکن است استارتر کار کند و پیشرانه را بچرخاند؛ ولی پیشرانه روشن نخواهد شد؛ چون از کامپیوتر خود دستور ورودی برای پاشش سوخت و جرقه زنی شمع ها دریافت نمی کند. این مشکل به این راحتی ها عیب یابی نمی شود؛ زیرا دلایل زیادی می توانند باعث بروز آن شوند؛ درنتیجه حتما در مرحله ی نخست، به دستگاه دیاگ نیاز خواهید داشت تا ببینید ایراد دقیقا در کجاست.

همان طورکه دیدید، ECU نقش مهمی در خودرو دارد و هر ایراد کوچکی در کارکرد آن می تواند خودرو را دچار مشکل کند. ECU در خودروهای امروزی بسیار پیچیده و پیشرفته تر از قدیم است؛ به همین دلیل، عیب یابی آن نیز در خودروهای جدید سخت تر است. ازاین رو، اگر خودرو جدیدی دارید و علائم خرابی ECU را در آن مشاهده کردید، حتما به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید. تعویض ECU نیز کاری تخصصی و پرهزینه است و بهتر است آن را نیز به تکنسین متخصص بسپارید.

مقاله بعدی : کمک فنر گازی چیست
مقاله قبلی : ماشین پرنده پورشه

ارسال نظر