منو

هایما M5 در آستانه تولید در ایران خودرو خراسان سدانی سایز متوسط با موتور توربو


هایما M5 در آستانه تولید در ایران خودرو خراسان سدانی سایز متوسط با موتور توربو

هایما M5 کوچک‌ ترین عضو خانواده هایما در بازار کشور است که هنوز مشخص نیست به چه قیمت و در چه زمانی توسط گروه خودروسازی ایران خودرو به مشتریان عرضه می شود.

هایما در زمره خودروسازان نسبتا قدیمی چین قرار می گیرد و زمان تاسیس آن به سال 1991 باز می گرد. محصولات گروه فاو هایما با نام تجاری هایما عرضه می شوند و حالا به نظر می رسد که سومین خودرو از این خانواده با نام هایما M5 یا هایما فامیلیتوسط ایران خودرو در صف ورود به ایران قرار گرفته است. این شرکت از ابتدا با مشارکت مسئولان ایالت هاینان چین و کمپانی مزدا ژاپن شروع به کار کرده است و نام هایما هم مخفف دو کلمه هاینان و مزدا است. در سال 2006 سهام شرکت فاو توسط مزدا خریداری شد و اکنون فاو که به عنوان همکار هایما بود شریک تجاری مزدا محسوب میگردد.

بر اساس اطلاعات رسیده، شرکت ایران خودرو خراسان تولید آزمایشی هایما M5 یا همان هایما فامیلی را آغاز کرده است.
گویا در چند روز گذشته اولین اتاق هایما M5 وارد خط تولید ایران خودرو خراسان شده و مراحل رنگ آمیزی آن با موفقیت صورت پذیرفته است. در خبر رسمی وبسایت ایران خودرو خراسان آمده است که:

«در راستای ایجاد زیرساخت های لازم جهت تولید محصولات شرکت هایما در ایران خودرو خراسان، نخستین بدنه خودروی سدان هایما m5 رنگ شد.

به گزارش روابط عمومی ایران خودرو خراسان، مسئول انتقال تکنولوژی رنگ واحد مهندسی و برند ایران خودرو خراسان با اعلام این خبر گفت: پس از تحویل دو بدنه مربوط به خودروی m5 به واحد مهندسی و برند جهت تست درسالن های تولیدی، تیمی متشکل از همکاران واحد مهندسی و برند و واحد رنگ تشکیل و نسبت به ساخت سریع اسکید موقت تاپ کوت برای بدنه های مذکور اقدام شد. ابراهیمی کیا افزود: از دو بدنه مذکور، یک بدنه به منظور آماده سازی خط مونتاژ باید رنگ آمیزی شود و بدنه دوم نیز به منظور ساخت اسکید چند کاره تاپ کوت ، عبور از خط رنگ رویه ، تغییرات هنگرهای UBS و همچنین تنظیمات ربات ها در سالن رنگ بافر گردد.

وی در پایان اظهار داشت: دراین راستا بدنه اول بعد از هماهنگی های لازم، تهیه رنگ و استخراج فرآیندهای رنگ رویه در سالن رنگ دو شرکت ایران خودرو خراسان با همت همکاران واحد رنگ و تحت نظارت واحد مهندسی و برند، رنگ آمیزی گردید.
لازم به ذکر است شرکت ایران خودرو خراسان همکاری خود با شرکت هایما را از سال 1393 با تولید محصولاتی نظیر هایما s7 دو لیتری و هایما s7 توربو شارژ و هم چنینهایما s5 آغاز کرده است و در نظر دارد محصول جدیدی دیگر از این شرکت را تولید نماید.»
این روزها کمپانی هایمای چین، فامیلی یا M5 را با پیشرانه ی 1/6 لیتری تنفس طبیعی 123 اسب بخار و گشتاور 151 نیوتن متر تولید می کند. این پیشرانه می تواند به جعبه دنده ی 5 سرعته ی دستی و یا 6 سرعته ی اتوماتیک متصل شود و توان خود را به چرخ های جلو برساند.

هایما M5 کوچک ترین عضو خانواده هایما در بازار کشور است که هنوز مشخص نیست به چه قیمت و در چه زمانی توسط گروه خودروسازی ایران خودرو به مشتریان عرضه می شود. این خودرو دارای طول 4689 میلی متر، عرض 1806 میلی متر، ارتفاع 1477 میلی متر است و همچنین از فاصله 2685 میلی متر برای نصب محورهای جلو و عقب آن استفاده شده است که نسخه اتوماتیک خودرو وزن 1350 کیلوگرمی داشته و در نسخه دستی خودرو شاهد وزن خشک 1325 کیلوگرمی هستیم.
البته که هایما در نمایشگاه خودروی پکن 2018، آمادگی خود را برای نصب پیشرانه های گوناگون دیگر با توجه به سفارش های مختلف اعلام کرده بود. برای همین قرار است که در آینده ی نزدیک هایما فامیلی جدید با پیشرانه ی 1/2 لیتری توربو هم عرضه شود و با گشتاور بیشتر نسبت به نسخه ی تنفس طبیعی 1/6 لیتری، شتاب اولیه بهتری را در خودرو ایجاد کند. از سویی دیگر احتمال داده می شود که هایما فامیلی بازار ایران مانند هایما S5، محصولی متفاوت با نسخه های رایج این کمپانی چینی باشد. پیشرانه 1/5 لیتری توربو 161 اسب بخار با گشتاور 223 نیوتن متر به همراه جعبه دنده ی 6 سرعته ی اتوماتیک، از مواردی است که شاید ایران خودرو آن را برای هایما فامیلی بازار ایران سفارش گذاری کند.
بر اساس تصاویر، گویا ایران خودرو فعلا برنامه ی عرضه ی هایما M5 جدید را ندارد و قرار است نمونه ی قبلی را به بازار ایران بیاورد.