۵۹۱ - زمان حدودی مطالعه : ۳ دقیقه
آمارها نشان می‌دهد در سوانح جاده‌ای کشور روزانه ۴۳ نفر جان خود را از دست داده و ۹۰۰ نفر معلول یا مجروح می‌شوند.
مرگ روزانه ۴۳ نفر و معلولیت ۹۰۰ نفر در سوانح جاده‌ای کشور

محمد بخارایی، رئیس هیئت مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه های کشور در جشنواره ایمنی رانندگان حرفه ای خوزستان که ۱۰ بهمن ماه در اهواز برگزار شد، با اشاره به شعار جشنواره رانندگان حرفه ای، اظهار کرد:

شعار جشنواره این است که اقتصاد کشور مرهون تلاش شبانه روزی رانندگان حرفه ای است. رانندگانی که گذشته، سرمایه، آینده، زمان و همه ی استعداد خود را وقف اقتصاد کشور کرده اند. رانندگان سرمایه گذاری، کاربری و کاریابی می کنند. اگر دستاورد ۴۰ ساله انقلاب ارائه شود می بینیم که سهم حمل ونقل از جمله رانندگان حرفه ای غیرقابل انکار است؛ بنابراین جهت توسعه فرهنگ ایمنی از کارهای جشنواره ای با اولین مطالبه گری ایمنی آغاز کرده ایم.

بخارایی گفت:

جمعیت ایمنی راه ها در سال ۸۶ در خانه حمل ونقل بنیان گذاری شد تا بگوید حمل ونقل، رانندگان و تشکل های صنفی حمل ونقل اولین مطالبه گر ایمنی هستند. ۲.۵ میلیون نفر از ۲۵ میلیون راننده گواهینامه دار، راننده حرفه ای هستند که به طور متوسط روزانه ۱۰ ساعت رانندگی می کنند؛ یعنی ۵۰ درصد حضور فیزیکی و کاربری توسط رانندگان حرفه ای انجام می شود اما رانندگان حرفه ای کمتر از ۱۰ درصد درگیر سوانح هستند.

رئیس هیئت مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه های کشور ادامه داد:

بعضاً به اشتباه این رانندگان را متهم می کنیم. گاهی اوقات تصادف یا سانحه ای رخ می دهد که همه فکر می کنیم ناوگان عمومی سوانح را ایجاد می کنند، در صورتی که این رانندگان نه تنها متهم نیستند بلکه مطالبه گر هستند. هدف از برگزاری این جشنواره، ترویج فرهنگ ایمنی با استفاده از رانندگان حرفه ای است. همچنین این جشنواره جهت ارج دادن به شان رانندگان حرفه ای برگزار می شود. این رانندگان می توانند برای دیگران الگویی باشند.

بخارایی ایمنی را حق هر فرد عنوان کرد و گفت:

متاسفانه باوجود کارنامه پرافتخار در راه سازی، راه آهن، فرودگاه سازی، توسعه ناوگان و همه زیرساخت ها اما در زمینه سوانح رانندگی نگرانی وجود دارد. این جلسه جهت هم پیمان شدن برگزار می شود. هم پیمان شدن سه وظیفه بر عهده ما قرار می دهد؛ نخستین وظیفه این است که حق خلاف نداریم. وظیفه دیگر این است که فرهنگ ایمنی را ترویج دهیم و سومین وظیفه هم پیمان شدن جهت مطالبه گری است. جمعیت طرفداران ایمنی راه ها با ۲۵ دفتر نمایندگی و ۲۰ هزار عضو همه آحاد جمعیت را هوادار آرمان خود دارد؛ زیرا همه طرفدار ایمنی راه ها هستند اما میزان حساسیت ها کم است که این جلسات برای ایجاد حساسیت تشکیل می شوند.

مرگ روزانه ۴۳ نفر و معلولیت ۹۰۰ نفر در سوانح جاده‌ای کشور

رئیس هیات مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه های کشور گفت:

امروز در خوزستان به علت وقوع سیل ستاد بحران تشکیل شد و همه مسئولان در این ستاد حضور یافتند. امیدوارم روزی ایمنی به گونه ای توسعه یابد که اگر روزی مانند امروز، ۴۳ نفر در سوانح از دست بروند ستاد بحران در کشور تشکیل دهیم اما این چنین نیست؛ روزانه ۴۳ نفر جان خود را از دست می دهند و ۹۰۰ نفر معلول و مجروح می شوند اما متاسفانه حساسیتی در این زمینه وجود ندارد.

بخارایی گفت:

در سال روزی به نام یادمان قربانیان سوانح رانندگی، وجود دارد . باید درکنار این مراسم یادمان مراسم جشنواره نیز برگزار شود. این جشنواره ها باید برای دانش آموزان، آموزگاران و دیگر عوامل جامعه که تلاش هایی در این مجموعه داشته اند و موفق شده اند، برگزار شود. تجلیل از رفتارهای اسطوره ای یکی از برنامه های ما است. در سال جاری در یک مراسم از جوانی تجلیل کردیم که موفق شده بود جان پنج مسافر نوروزی در محور کامیاران سنندج را نجات دهد. امیدوارم روزی دهه ایمنی، روز رانندگان حرفه ای، روز مراقبت از کودکان به عنوان آسیب پذیران شبکه های حمل و نقل و روز نظارت بر محتوا را داشته باشیم.

رئیس هیات مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه های کشور با اشاره به سهم وسیع بانوان در توسعه فرهنگ اجتماعی، گفت:

۵۰ درصد جمعیت کشور را زنان تشکیل می دهند و ۲۴ درصد کشته های سوانح رانندگی از بانوان هستند. بنابراین باید برای توسعه فرهنگ ایمنی از مشارکت بانوان استفاده شود.

ارسال نظر