منو

استشمام بوی گاز در خودرو


استشمام بوی گاز در خودرو

بعضی از دارندگان خودروهای گازسوز فکر میکنند بوی گاز بخاطر مصرفش در خودرو امری عادی است
اما باید بدانید گاز CNG بر خلاف گاز مایع یا LPG دارای هیچ بویی نیست و هر گونه استشمام بوی گاز حتی اگر سر سوزنی حس شود نشان دهنده ی نشتی در سیستم است.

اکثر مواقع نشتی ها و بوی گاز توسط راننده حس نمی گردد دلیلش هم عادی شدن بوی گاز در فضای اتاق خودرو است.دقیقا مثل صاحب عطاری که از بوهای تند گیاهان حسی ندارد ولی مشتری با ورود به مغازه شدیدا بوها را حس میکند!

بنابراین در صورتی که هریک از مسافران بو را تشخیص دادند شک نکنید نشتی وجود دارد.

روش تشخیص چیست؟

بهترین روش تشخیص نشتی استفاده از مخلوط آب و ریکا داخل یک بطری آب معدنی کوچک و سوراخ کردن درب آن و پاشیدن مخلوط به اتصالات است.
اگر نشتی پیدا نشد می بایست بوبین های آبی رنگ و یا مشکی رنگ سر شیر مخزن یا رگلاتور یا شیر گاز را خارج کرده و درپوش برنجی زیر آن که به شکل استوانه است را مورد آزمایش آب و کف قرار دهید.
در پژو ۴۰۵ و سمند و پارس بعلت بازی زیاد اکسل عقب ، لوله انتقال گاز بر اثر سایش به اکسل سوراخ میشود.حداقل هر ۶ ماه یکبار لوله را از آن قسمت چشمی بررسی کنید که از زیر به اکسل مالیده نشده و خراشی نداشته باشد.
نصاب باید حرفه ای باشد تا آن لوله را جایی رد کرده باشد که بر اثر مرور زمان ول نشده باشد و بر اثر برخورد با اکسل عقب سوراخ نگردد.بنابراین تا ۱ سال لوله را از جهت زیر ماشین سمت اکسل عقب بازدید کنید.