منو

پراید می تواند 66 میلیون تومانی شود


پراید می تواند 66 میلیون تومانی شود

امیرحسن کاکایی، کارشناس حوزه خودرو درباره قیمت خودرو گفت: از سال ۹۶ تاکنون در عمل ارزش ریال یک سوم شده است. زمانی که ارزش پول پایین می‌آید به صورت خود به خود قیمت کالاها بالا می‌رود. در بعضی از موارد دولت به‌گونه‌ای عمل می‌کند که قیمت کالاها با تاخیر بالا می‌رود اما برای بعضی دیگر از کالاها شرایط اینگونه نیست

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون بورس نیز عقب مانده بود که تقریبا تا یک ماه پیش ارزش ها در آن ۳ برابر شد. نرخ سوخت نیز افزایش یافت و از هزار به ۳هزار تومان رسید، در این میان تنها قیمت خودرو مانده که نسبت به پاییز سال ۹۶ سه برابر شود.
کاکایی با بیان اینکه شرایط بازار بورس هم در این مدت تغییر کرده است و در نتیجه سرمایه ها به سمت خودرو بازمی گردد، گفت: اگر با این استدلال بخواهیم شرایط را تحلیل کنیم پراید ۲۲ میلیون تومانی تا ۶۶ میلیون تومان می تواند افزایش قیمت داشته باشد. این در حالی است که بازار کشش ندارد و دولت باید جلوی آن را بگیرد اما واقعیت های بنیادی اقتصادی این وضعیت را نشان می دهد. از طرفی دیگر شرکت ها توان تولید بیش از این را ندارند اما به نظر می رسد که ظرفیت ها محدود است. بر همین اساس قیمت ها در کوتاه مدت بالا می رود اما میزان آن مشخص نیست مگر این که دولت به افزایش تولید کمک کند تا قیمت ها کاهش یابد و بالا نرود.

کاکایی در پایان گفت: خودروسازی ها با تمام توان در حال تولید هستند و برای افزایش ظرفیت نیاز به سرمایه گذاری دارند. اما سرمایه ای هم وجود ندارد. خودروسازها بالای ۳۵ هزار میلیارد تومان زیان کردند و این بدان معنی است که نقدینگی نیست. لذا بعید است که خودروساز بتواند تولیدی بیش از حال حاضر را داشته باشد. البته این موارد مربوط به ۲ خودروساز اصلی است و سایر خودروسازان خصوصی تقریبا تعطیل شدند. اکثر برندهای چینی ها علی رغم گفت و گوهایی که انجام شد ایران را ترک کردند بنابراین به نظر می رسد که تا پایان سال این روند ادامه پیدا می کند.