اخبار ضدونقیض درباره آغاز طرح سهمیه‌بندی

۲۵۵ - زمان حدودی مطالعه : ۲ دقیقه
انتشار اخباری ضد و نقیض در خصوص آغاز سهمیه بندی از فردا،موضوع بنزین را در هاله ای از ابهام قرار داده است
سهمیه‌بندی بنزین پنج‌شنبه اجرا نمی‌شود

به گزارش خبرآنلاین، در حالی که از ساعات ابتدایی روز، برخی رسانه ها از جمله تسنیم در گزارشی اعلام کردند که سهمیه بندی بنزین از فردا آغاز می شود اما به نظر می رسد هنوز این موضوع نهایی نشده است.

اخبار رسیده حکایت از آن دارد که ستاد هماهنگی اقتصادی دولت نیز ابلاغیه ای در این زمینه به وزارت نفت نداده است.

در حالی که پمپ بنزین های سراسر شهر تهران با شلوغی محسوسی روبرو هستند و صف های طولانی در برابر آنها تشکیل شده است، سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران اعلام کرده است: پنجشنبه (دوازدهم اردیبهشت ماه) زمان اجرای طرح سهمیه بندی بنزین نیست.

«زیبا اسماعیلی» تاکید کرد: مردم به شایعه ها و فضاسازی ها، به ویژه در فضای مجازی توجه نکنند. به این ترتیب عرضه بنزین به قیمت لیتری هزار تومان همچنان ادامه دارد. پیش از این برخی رسانه ها اعلام کرده بودند امروز بنزین سهمیه بندی خواهد شد.

سهمیه بندی بنزین

این اخبار ضد و نقیض ریشه در اعلام مجدد شرایط برای دریافت کارت سوخت برای خودروهایی دارد که هنوز کارت سوخت خود را نگرفته اند. از سال گذشته دولت با هدف اعلام شرایط جدید عرضه بنزین خبر از بازگشت کارت سوخت به شبکه توزیع داد، از این رو ثبت نام خودروهایی که کارت سوخت نداشتند، در دستور کار قرار گرفت.

گزارش های رسیده نشان می دهد سهمیه بندی سوخت در آینده ای نزدیک قطعی است اما بر اساس اعلام مقامات مسئول در شرکت ملی پالایش و پخش و وزارت نفت، زمان اجرا هنوز مشخص نشده است.

گفته می شود قرار است بنزین در آینده به صورت سهمیه ای، با در نظر گرفتن سهمیه ۶۰ لیتری برای هر خودرو در ماه توزیع شود اما قیمت در نظر گرفته شده برای هر لیتر بنزین سهمیه ای بدون تغییر هزار تومان خواهد بود.

قیمت بنزین آزاد را رسانه های خبری ۲۵۰۰ تومان اعلام کرده اند اما هنوز هیچ مقام مسئولی واکنشی در رد یا تایید این قیمت از خود نشان نداده است.بنزین در سال ۱۳۸۶، با هدف کنترل میزان مصرف و پیشگیری از هدررفت ثروت ملی سهمیه بندی شد.

این مکانیزم سهمیه بندی تا سال ۱۳۹۴ ادامه یافت اما از سال ۱۳۹۴ با تک نرخی شدن بنزین الزام برای استفاده از کارت های سوخت برای سوختگیری از میان رفت.

در این دوره زمانی دارندگان خودرو غالبا با کارت های سوخت جایگاه ها نسبت به سوختیگری اقدام می کردند اما دارا بودن کار سوخت برای بهره مندی از سهمیه ماهانه سوخت خودروها الزامی است. کارت های بانکی نیز امکان تبدیل شدن به کارت سوخت را در این پروسه دارد.

مقاله قبلی : بنزین 2500 تومانی شد

ارسال نظر