منو

در خرید زد یخ به این موارد دقت کنید


در خرید زد یخ به این موارد دقت کنید

از جمله مایعاتی که باید به آن توجه ویژه داشت ضد یخ است و تفاوتی در استفاده از آن در فل زمستان و تابستان وجود ندارد. زمان تعویض ضد یخ از اهمیت خیلی زیاد برخوردار است.

ضد یخ ، کولانت یا مایع رادیاتور همگی اسامی مختلفی هستند که برای این مایع خنک کننده به کار برده می شود. استفاده از این مایع در خودرو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و فرقی نمی کند که در فصل سرما یا گرما باشیم. علی رغم این که مایع خنک کننده پیشرانه با نام ضد یخ ذکر می شود اما این مایع خاصیت ضد جوش نیز دارد که پر اهمیت بودن آن را در فصل تابستان نیز نشان می دهد. در انتخاب و زمان تعویض ضد یخ به یک سری نکات توجه کرد که قصد داریم در این نوشتار به آن ها بپردازیم.

ضد یخ آلی یا معدنی؟

به طور ضدیخ ها به دو دسته پایه آلی و معدنی تقسیم می شوند که در نمونه های مختلف خارجی و ایرانی در بازار وجود دارند. در خصوص انتخاب ضدیخ مناسب برای خودرو باید به دفترچه راهنما مراجعه کنید اما عموما ضدیخ های پایه آلی به دلیل این که دارای مواد افزودنی هستند برای مدت زمان بیشتری عمر می کنند. در مقابل این ضدیخ ها قیمت بیشتری نیز دارند و قیمت ضد یخ های پایه معدنی که تقربا ۲ سال عمر می کنند کمتر است.

کارخانه سازنده و مدل خودرو

عموما شرکت های سازنده خودرو به صورت انحصاری برای محصولات خود مایع ضد یخ تولید می کنند یا با شرکت های خاصی همکاری دارند. بهتر است به رنگ مایع ضدیخ خودرو که برای نخستین بار داخل مخزن ریخته شده است توجه داشته باشید و چرا که هر شرکتی مایع ضدیخ را با رنگ مخصوص خود تولید می کند. هیچ گاه دو نوع مایع ضد یخ را با یکدیگر ترکیب نکنید چرا که ممکن کار دست پیشرانه خودرو دهد!

غلظت

برخی از ضد یخ ها به صورت ترکیب شده با آب به فروش می رسند که میزان آن ۵۰-۵۰ است اما برخی دیگر نیازمند رقیق سازی جداگانه توسط آب هستند. حتما در هنگام خرید و انتخاب باید به این نکته توجه داشته باشید چرا که غلظت پایین یا بالای ضد یخ می تواند باعث بروز مشکل شود. در صورتی که مایع ضد یخ را به صورت جداگانه خریداری می کنید باید آن را با مقطر رقیق کنید. بهترین روش، خریداری آب دی یونیزه شده از داروخانه ها است که می توانید آن را به صورت ۵۰-۵۰ با ضد یخ ترکیب کنید.

زمان تعویض

زمان تعویض ضد یخ های با پایه معدنی معمولا ۲ سال اعلام می شود و این مورد برای نمونه های آلی بیشتر است. معمولا عمر ضد یخ ها بر روی جعبه محصول اعلام می شود اما بهتر است در خصوص بازدید و تعویض به نکاتی که در دفترچه راهنمای خودرو نوشته شده توجه کنید. آن چیزی که رایج است هر ۲ سال یکبار باید اقدام به تعویض مایع رادیاتور کنید چرا که تعلل در این قضیه ممکن است باعث بروز مشکلات جدی و با هزینه گزاف شود.

قیمت

قیمت مایع رادیاتور با توجه به حجم، شرکت سازنده و داخلی یا خارجی بودن آن می تواند کاملا متفاوت باشد. به عنوان مثال ضد یخ ایرانی ۴ لیتری در حال حاضر که به صورت ۵۰-۵۰ ب آب مخلوط شده است قیمتی در حدود ۶۵ هزار تومان دارد. در نقطه مقابل قیمت نمونه خارجی ۵ لیتری حدود ۱۵۰ هزار تومان است. این نکته را باید اعلام کرد که قیمت نمونه های خارجی ممکن است تا حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار تومان نیز برسد. به طور کلی اگر نمونه داخلی که با مشخصات کارخانه مطابقت داشته باشد خریداری شود و پس از ۲ سال تعویض آن صورت پذیرد مشکلی برای خودرو به وجود نخواهد آمد.