منو

استپر موتور چیست


استپر موتور چیست

استوپر موتور یا استپر موتور قطعه ای است که بر روی دریچه گاز (انژکتور) موتور انژکتوری قرار دارد که وظیفه اصلی این قطعه، روشن نگه داشتن خودرو در حالت دور آرام است.

وظایف دیگر استوپر موتور:
۱-این قطعه وظیفه بسیار مهمتری نیز دارد. هنگامی که کولر را روشن میکنیم، کمپرسور کولر بار خود را روی موتور وارد میکند. برای جبران آن، استوپر موتور ژیگلور مربوطه راکمی به عقب تر می کشد، تا خود به خود گاز کمی زیاد شود.
۲-اگر سنسور ضربه نیز نصب شده باشد استوپر موتور وظیفه گسترده تری دارد، در این حالت استوپر موتور باید در هر لحظه سوزن ژیگلور مربوطه را طوری عقب و جلو می کرد تا ضربه حس شده توسط سنسور ضربه، ناشی از احتراق ناقص سوخت، به گونه مناسبی جبران شده ویا بهبود یابد.
۳-استوپر موتور کار ساسات را نیز انجام میدهد. در هنگامی که خودرو سرد است سوزن آن طوری تنظیم میشود که خودرو با اولین استارت روشن شود. کار دیگر استوپر موتور، تنظیم هوای مورد مصرف سیلندرها در زمان رهاکردن گاز است.

عیب یابی:
اما یکی از شایع ترین عیوب مربوط به موتور پله ای نوسانات دور موتور در حالت آرام است. یعنی وقتی شما خودرو را در حالت سکون قرار می دهید و هیچ فشاری به پدال گاز وارد نمی کنید دور موتور نوسان داشته و ثابت نمی شود، دلیل این عیب استوپر موتور است. گاهی استوپر موتور نشتی هوا دارد و اورینگ دور آن خراب است، در نتیجه باید اورینگ آن تعویض شود.
در بعضی مواقع در دورهای بالا این مشکل پیش می آید، به نحوی که شما در دنده های ۳ یا ۴ ناگهان با افت شدید دور موتور مواجه شده و دور شمار موتور پایین می افتد. در اینجا مشخص است استپر کثیف بوده و باید تمیز شود. باز هم باید استپر را باز کرد تا عیب آن مشخص شود. در زمستان یا هوای سرد گاهی خودرو به سختی روشن می شود. هر چندگاهی در هوای معمولی نیز این اتفاق می افتد، ولی نمود آن در هوای سرد بیشتر است. اینجا استوپر موتور تا نهایت باز نشده و راه هوا را برای موتور باز نمی کند تا موتور به راحتی روشن شود.
در نهایت خاموش شدن خودرو در زمان ایست کامل است. به نحوی که تا خودرو کامل می ایستد و دور آرام بر موتور حاکم می شود خودرو خاموش می شود. باز هم باید استوپر موتور را کنترل کرده و نحوه کار آن را چک کرد.

روش تمیز کردن استوپر موتور:
جهت تمیزکردن و شستشوی از اسپری انژکتور شور استفاده نمایید.
ابتدا سر استوپر موتور (شیر موتوری) را به سمت پایین گرفته و بر روی قسمت فلزی ژیگلور بپاشید تا شستشو انجام شود.