۳۹۵ - زمان حدودی مطالعه : ۴ دقیقه
مرسدس بنز EQC 400 جدیدترین خودروِ تمام‌برقی مرسدس بنز است و سال ۲۰۲۱ وارد بازار خواهد شد.
نگاهی کوتاه به مرسدس بنز EQC

مرسدس بنز EQC 400 جدیدترین خودروِ تمام برقی مرسدس بنز است و سال ۲۰۲۱ وارد بازار خواهد شد.

زمانی که خودروهای برقی در ابتدای راه بودند، بسیاری فکر می کردند تنها مزیت این خودروها کمک به حفظ محیط زیست است. بااین حال، با ظهور خودروهای اسپرت و قدرتمندی همچون جگوار I-Pace و تسلا و آئودی E-Tron به همه ثابت شد که خودروهای برقی نه تنها بازار خودروهای اسپرت، بلکه بازار لوکس را نیز هدف گرفته اند. جدیدترین خودروِ برقی رونمایی شده در این کلاس نیز مرسدس بنز EQC 400 است که سال ۲۰۲۱ وارد بازار خواهد شد.

نگاهی کوتاه به مرسدس بنز EQC

چندی پیش، مرسدس بنز نسخه ی پیش تولید EQC 400 را برای آزمایش رانندگی دراختیار رسانه ها قرار داد. یکی از نکاتی که در طول آزمایش توجه گروه آزمایش کننده را به خود جلب کرد، توانایی درخورتوجه EQC 400 در دریفت بود. البته، EQC 400 خودرویی بسیار قدرتمند است و قدرت و گشتاور موتورهای برقی اش به ترتیب ۴۰۲ اسب بخار و ۷۶۴ نیوتون متر هستند.

نگاهی کوتاه به مرسدس بنز EQC

عملکرد پدال گاز در EQC به حدی نرم است که با شروع دریفت می توان به راحتی و با استفاده از پدال گاز خودرو را در حالت دریفت حفظ کرد و حسابی از رانندگی لذت برد. البته، دریفت کردن با زوایای تند فقط در حالت رانندگی اسپرت امکان پذیر است.

نگاهی کوتاه به مرسدس بنز EQC

هدایت مرسدس بنز EQC با راحتی و پایداری زیادی در جاده همراه است. و با اینکه میزان حرکات بدنه در پیچ ها صفر نیست، خودرو پایداری مناسی دارد. به گفته ی مرسدس بنز، EQC بیشتر خودرویی سواری است تا شاسی بلند. مرسدس بنز همچنین برای کاهش وزن و قیمت، در این مدل از نصب سیستم تعلیق بادی خودداری کرده است. این سیستم در سایر شاسی بلندهای این شرکت وجود دارد. باوجوداین، عملکرد سیستم ۴ چرخ محرک این خودرو کم نظیر است.

نگاهی کوتاه به مرسدس بنز EQC

مانند بیشتر خودروهای برقی، در مرسدس بنز EQC نیز برای هر محور یک موتور برقی وجود دارد. موتور برقی قرار گرفته در محور جلو وظیفه ی تامین گشتاور برای دورهای پایین تا متوسط را دارد و موتور قرار گرفته در محور عقب نیز گشتاور لازم در دورهای میانی تا بالا را تامین می کند. انرژی این موتورهای برقی نیز از بسته ی باتری لیتیوم یون با ظرفیت ۸۰ کیلووات ساعت تامین می شود. EPA هنوز نتایج دقیق مصرف برق و شعاع حرکتی این مدل را اعلام نکرده است؛ اما تخمین زده می شود EQC با هربار شارژ بتواند حدود ۳۱۵ کیلومتر مسافت را طی کند.

نگاهی کوتاه به مرسدس بنز EQC

درباره ی قابلیت های حرکتی EQC نیز باید به زمان ۵.۱ ثانیه در آزمایش سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتربرساعت این خودرو و توانایی دستیابی به حداکثر سرعت ۱۸۰ کیلومتربرساعت اشاره کرد. برای مرسدس بنز نیز این امکان وجود داشت تا خودرویی با حداکثر سرعت بیشتر همانند آئودی و جگوار تولید کند؛ اما باتوجه به کاهش شدید شعاع حرکتی خودروهای برقی در سرعت های زیاد، مرسدس بنز از این کار منصرف شد و ترجیح داد خودرویی کاربردی تر تولید کند. بنابراین در مدل نهایی تولیدی نیز، حداکثر سرعت همان ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت باقی خواهد ماند.

نگاهی کوتاه به مرسدس بنز EQC

یکی از نکات مثبت مهم مرسدس بنز EQC 400 صدای کم است. موتورهای برقی ذاتا صدای کمتری از موتورهای احتراق داخلی دارند. در EQC نیز، مهندسان مرسدس بنز سعی کرده اند عایق بندی اتاق را بهبود دهند؛ بدین ترتیب، نه تنها صدای موتورها به داخل کابین نفوذ نمی کنند؛ بلکه صدای باد و لاستیک ها نیز به سختی در داخل کابین شنیده می شود.

جالب است بدانید EQC براساس مدل GLC ساخته شده است و به همین دلیل، درها و شیشه ها و صندلی های این دو خودرو مشترک هستند. هر دو این مدل ها از آخرین سیستم اطلاعات و سرگرمی مرسدس بنز با نام MBUX و نمایشگرهای بزرگ دوگانه و نمای داخلی بسیار شبیه به هم بهره مند هستند. افزون براین، طراحی داخلی EQC به مدل های جدید A کلاس و GLE کلاس نیز شباهت زیادی دارد.

نگاهی کوتاه به مرسدس بنز EQC

اگر بخواهیم EQC را ازنظر طراحی بررسی کنیم، نمی توانیم شباهت های این خودرو با GLC را انکار کنیم. EQC کمی طول بیشتری از GLC دارد و این طول اضافی تاثیر خود را بر فضای بار گذاشته است. هنوز مشخص نیست EQC از سیستم های آیرودینامیکی فعال نیز بهره می برد یا نه؛ اما مسلما در مدل مجهز به بسته ی AMG خودرو ظاهر بهتری دارد.

در این مدل، چراغ های عقب با یک نوار به هم چسبیده اند و با وجود جذابیت ظاهری، این روزها بسیاری از خودروسازان از این طرح استفاده می کنند. همین امر باعث شده EQC خاص بودن و جذابیت قبل را نداشته باشد. آئودی و پورشه نیز در مدل های خود از نوار عرضی برای متصل کردن چراغ ها به همدیگر استفاده می کنند؛ اما آنچه مرسدس بنز EQC را از سایر رقبایش متفاوت می کند، وجود نواری در جلوِ خودرو است که دو چراغ جلو را به هم وصل می کند. این طرح بسیار نامعمول و پس از دهه ی ۱۹۹۰، اولین بار است که دوباره طراحی این چنینی می بینیم.

نگاهی کوتاه به مرسدس بنز EQC

قطعا مرسدس بنز EQC 400 ضعف ها و قوت های بسیاری نیز دارد؛ اما برای شناخت همه ی آن ها باید تا زمان عرضه ی این خودرو در سال ۲۰۲۱ صبر کرد.

منبع : زومیت

ارسال نظر