۵۴۱ - زمان حدودی مطالعه : ۴ دقیقه
مانند همه صنایع، صنعت خودروسازی نیز از بدو تولد تا کنون به واسطه‌ی پیشرفت علم و تکنولوژی پیشرفت‌های زیادی داشته و همواره شاهد تغییرات مثبت و گاها منفی بوده‌ایم.
فرمان الکتریکی چیست و چه تفاوتی با فرمان هیدرولیک دارد؟

فرمان الکتریکی چیست و چه تفاوتی با فرمان هیدرولیک دارد؟

مانند همه صنایع، صنعت خودروسازی نیز از بدو تولد تا کنون به واسطه ی پیشرفت علم و تکنولوژی پیشرفت های زیادی داشته و همواره شاهد تغییرات مثبت و گاها منفی بوده ایم. سیستم فرمان خودرو نیز مانند دیگر سیستم های به کار رفته در خودرو همواره در حال پیشرفت بوده است . احتمالا شما هم عبارات فرمان الکتریکی یا فرمان هیدرولیک را شنیده اید، در این مقاله توضیح می دهیم که فرمان الکتریکی چیست و چه تفاوتی با فرمان هیدرولیک دارد.

فرمان های مکانیکی قدیمی

خودرو ها اولین بار با فرمان های مکانیکی به بازار عرضه شدند همان فرمان هایی که شاید شما نیز خاطره هایی از آن ها داشته باشید. فرمان های مکانیکی به کمک دنده های خود نیروی وارد شده به غربیلک فرمان را به چرخ ها منتقل می کردند . این نسل از فرمان ها مشکلات متعددی داشتند، از جمله این مشکلات می توان به سخت بودن چرخاندن فرمان هنگام رانندگی و لغزش فرمان در سرعت های بالا اشاره کرد . همین ها باعث شد که این نسل جای خود را به نسل بعدی فرمان ها یعنی فرمان های هیدرولیکی بدهد. فرمان های هیدرولیکی بر خلاف فرمان های مکانیکی به راحتی می چرخیدند و انرژی کمتری از راننده می گرفتند و باعث کاهش خستگی راننده و افزایش ایمنی خودرو ها می شدند.

اگر پیگیر اخبار صنعت خودرو باشید حتما می دانید که جدید ترین نسل از فرمان ها که روز به روز در خودرو های بیشتری به کار گرفته می شوند، فرمان های الکتریکی هستند. سیستمی که نظرات مختلفی در مورد آن شنیده می شود و حتی بعضی از رسانه ها با توجه به اینکه این نسل از فرمان ها بازخورد کمتری به راننده می دهند از آن ها به عنوان فرمان های مصنوعی یاد می کنند، در ادامه ی این مطلب می خواهیم مقایسه ای بین فرمان های الکتریکی و فرمان های هیدرولیکی داشته باشیم با ما همراه باشید.

فرمان هیدرولیکی

این سیستم از قطعات مختلفی مانند روغن هیدرولیک، چند شلنگ، تسمه و پمپ تشکیل شده است. در سیستم فرمان هیدرولیکی منبع گشتاور اضافه نیروی هیدرولیک است که از طریق پمپ هیدرولیک این سیستم تامین می شود. سیستم فرمان های هیدرولیکی بدین گونه است که اگر راننده به فرمان نیرویی وارد کند، پمپ هیدرولیک با افزودن روغن هیدرولیک به سوپاپ ها و سیلندر باعث می شود که نیروی چرخش لازم از طریق موتور تامین شود و فرمان به راحتی به گردش در آید.

فرمان الکتریکی

سیستم فرمان الکتریکی در واقع همان سیستم فرمان مکانیکی است که گشتاور اضافه برای جا به جا شدن چرخ ها را از یک موتور برقی تامین می کند. سیستم فرمان الکتریکی از چندین سنسور برای تشخیص میزان گشتاور وارد شده به فرمان استفاده می کند و یک موتور الکتریکی گشتاور اضافه را تامین می کند.

ویژگی های فرمان برقی

مصرف سوخت کمتر

یکی از دلایلی که باعث شده این فرمان هر روز بیشتر در خودروها استفاده شود کمک به کاهش مصرف سوخت خودرو است. با توجه به این که در سیستم فرمان های برقی خبری از پمپ و پیستون نیست و این که این نوع فرمان ها نیروی بسیار کمتری از موتور می گیرند و تمام کارها به کمک موتور برقی صورت می گیرد، مصرف سوخت در خودروهایی که از این فرمان ها استفاده می کنند کمتر است.

هزینه ی تعمیرات و نگهداری کمتر

با توجه به اینکه در این سیستم روغن و پمپ هیدرولیک وجود ندارد، تعمیرات سیستم فرمان برقی بسیار آسان تر می شود. در واقع تعمیرات به عملکرد سنسورها و موتور و چند مورد جزیی دیگر خلاصه می شود.

حساسیت به سرعت و ایمنی بیشتر

شاید بتوان گفت اصلی ترین ویژگی سیستم فرمان الکتریکی اتصال به رایانه و ECU خودرو است و این باعث می شود که سیستم فرمان حساس به سرعت باشد. به عنوان مثال یکی از کاربردهای این سیستم برای زمانی است که سرعت خودرو افزایش پیدا می کند و سطح نیروی کشش خودرو نسبت به جاده رو به کاهش است، سنسور ها با کاهش گشتاور تولید شده توسط موتور سیستم فرمان الکتریکی، چرخش غربیلک را کند تر می کنند. همین موضوع باعث می شود خودرو در سرعت های بالا پایدارتر بوده و با دقت و ایمنی بیشتری حرکت کند.

این موارد باعث می شوند که فرمان های الکتریکی مقرون به صرفه تر از فرمان های هیدرولیکی شود.

کدام نوع فرمان برای رانندگی بهتر است؟

در این مورد نظرات مختلفی وجود دارد. بسیاری از اشخاص با استفاده و تجربه کردن فرمان های الکتریکی از عملکرد آن راضی بوده اند و این سیستم را ترجیح داده اند، در مقابل نیز بسیاری از افراد با تجربه و رانندگان حرفه ای از عملکرد این سیستم ناراضی بوده اند و معتقدند که سیستم فرمان هیدرولیکی عملکرد بهتری دارد و بازخورد بهتری به راننده منتقل می کند. همه ی این ها نظرات شخصی افراد بوده است نظر قطعی نیست. پیشنهاد ما این است که قبل از انتخاب یک خودرو با سیستم فرمان برقی حتما سفر با این خودرو ها را تجربه کنید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. اما حقیقت این است که امروزه اکثر خودروهای کلاس جهانی از فرمان الکتریکی استفاده می کنند چون تجربه ای ایمن تر و نرم تر فراهم می کند و تسلط راننده به مسیر پیش رو را افزایش می دهند، هرچند هیجان و سرزندگی فرمان های هیدرولیک را ندارند.

ارسال نظر