۵۰۶ - زمان حدودی مطالعه : ۶ دقیقه
چند توصیه مهم در مورد نگهداری خودرو

نگهداری از تسمه تایم

از کار افتادن تسمه تایم اتفاق نادری است. تسمه تایم تسمه ای لاستیکی و مقاوم است که حرکات موتور را به میل بادامک منتقل می کند تا سوپاپ ها را به حرکت درآورد. این تسمه روی پلی میان میل لنگ و میل بادامک حرکت می کند. اگرچه تسمه تایم اهمیت بالایی دارد اما لازم نیست که مرتبا تعویض شود مگر اینکه در دفترچه راهنما زمان تعویض ذکر شده باشد. اگر دفترچه راهنما زمان مشخصی را برای تعویض آن ذکر نکرده، هر ۲۴۰۰۰ کیلومتر آن را چک کنید تا در صورت فرسودگی متوجه شوید.

برای چک کردن تسمه تایم، یک پوشش یا سرپوش باید برداشته شود و اغلب این کار هزینه زیادی در بر دارد زیرا به شما توصیه می شود که بهتر است تسمه تایم را نیز عوض کنید. این توصیه مزخرفی است چراکه تعویض تسمه تایم ممکن است هزینه بالایی داشته باشد در حالی که برای چک کردن آن اینگونه نخواهد بود.

بسیاری از تسمه تایم ها پس از ۱۶۰ هزار کیلومتر هم دچار مشکل نمی شوند. هوندا اعلام کرده که تسمه تایم های موجود در خودروهایش مادام العمر هستند، این دست کم بدان معناست که مطمئنا می توانید بیش از ۱۶۰ هزار کیلومتر از آن ها استفاده کنید.

اگر متوجه شدید که تسمه تایم ترک برداشته، ساییده شده و یا پوسیده است آن موقع باید به فکر تعویض آن باشید. مطمئن شوید که مکانیک، تجربه کافی در خصوص نوع خودروی شما را داشته باشد. لازم نیست که حتما سراغ مکانیک های نمایندگی خودرو بروید، بسیاری از مکانیک های آزاد کار با ویژگی های انواع خودروها آشنا هستند و می توانند به خوبی سرویس دهی کنند.

اما اگر با مکانیکی سر وکار دارید که با چگونگی چک کردن تسمه تایم آشنایی ندارد، این مکانیک به احتمال زیاد جانب احتیاط را خواهد گرفت و تسمه تایم شما را تعویض خواهد کرد، چه لزومی داشته باشد چه نداشته باشد.


بنزین سوپر: چه زمانی و چرا؟

چند توصیه مهم در مورد نگهداری خودرو

آیا گهگاهی استفاده از بنزین سوپر کمک می کند موتور خودروی شما تمیز بماند؟

شاید این پرسش برای شما عجیب به نظر برسد، اما در واقع رانندگان زیادی هستند که گهگاهی یک باک بنزین سوپر می زنند و گمان می کنند این کار کمک می کند موتور خودرویشان دوام بیشتری پیدا کند. آن ها تصور می کنند یک باک بنزین سوپر که حاوی اکتان بیشتری نسبت به بنزین معمولی است از فرسودگی موتور جلوگیری می کند. شاید صرفا هزینه بیشتر بنزین سوپر باعث می شود این افراد چنین تصوری داشته باشند. این تصورات اساسا نادرست می باشند، با این حال گهگاه یک باک بنزین سوپر می تواند در موارد دیگری به موتور خودرو کمک کند.

در طراحی یک موتور خودرو که شامل فاکتورهایی مانند نسبت احتراق و دمای عملیاتی می شود به مسئله ای به نام درجه بندی اکتان نیز توجه می شود. شاید تصور کنید درجه بندی اکتان به بنزین مربوط می شود، اما خود موتور نیز این درجه بندی را دارد که براساس آن کمینه سطح اکتان که موتور برای عملکرد صحیح و مناسب لازم دارد را نشان می دهد.

یک موتور کمینه ای از اکتان را لازم دارد تا ریپ نزند. ریپ زدن به دلیل احتراق کنترل نشده سوخت در سیلندر اتفاق می افتد و ریپ زدن های مکرر می تواند به موتور آسیب جدی وارد کند. درجه بندی اکتان در بنزین در واقع روشی برای نشان دادن سطح شاخص های ضد کوبش و ضد ریپ آن است.

اگر خودروی شما مرتبا ریپ نمی زند دلیلی ندارد که به دنبال بنزینی با اکتان بالاتر باشید. سطح شاخص ضد کوبش در بنزین معمولی برای موتور خودرو کاملا مناسب می باش.

اما با بالا رفتن سن خودرو و براساس اینکه از خودرو چگونه استفاده شده، ممکن است هر چهار تا شش سال به بنزینی با سطح بالاتری از اکتان احتیاج پیدا کند. این مسئله به این دلیل اتفاق می افتد که رسوبات کربن در سیلندرها نسبت احتراق را افزایش می دهند و در نتیجه سطح اکتان مورد نیاز بالاتر می رود. احتمالا به یاد داشته باشید زمانی که خودرویتان نو بود، با بنزین معمولی به خوبی کار می کرده و با گذشت زمان خودرو شروع به ریپ زدن کرده؛ بنابراین بنزین سوپر سوختی نیست که برای خودروی جدیدتان باشد بلکه به خودروی قدیمی تان کمک می کند تا بهتر عمل کند.

البته بنزین سوپر جنبه های تجاری دیگری نیز دارد. بنزین سوپر در بیشتر موارد، افزودنی هایی برای افزایش کیفیت دارد که در پالایشگاه به آن اضافه شده است. پالایشگاه ها و تولید کنندگان معمولا ماهیت دقیق این افزودنی ها را فاش نمی کنند، اما اغلب شامل شوینده ها و دیگر حلال ها می شوند که کمک می کنند کاربراتور و دیگر اجزای سیستم سوخت رسانی تمیز بمانند.

چند توصیه مهم در مورد نگهداری خودرو

چه کار کنید تا خودرویتان ارزشش را از دست ندهد

بدون در نظر گرفتن اینکه چه خودرویی سوار می شوید یا چند سال از عمر خودرویتان گذشته، با یک سری روش های ساده می توانید از استهلاک آن جلوگیری کنید و ارزش خودرو را حفظ کنید.

در نهایت بیشتر ما خودرویمان را یا می فروشیم، یا تاخت می زنیم و یا اگر کرایه ای باشد آن را پس می دهیم. در تمام این موارد برای برآورد ارزش خودرو عواملی مانند وضعیت خودرو، سن خودرو و مسافت طی شده با آن را مد نظر قرار می دهند. برخی از این عوامل را نمی شود کاری کرد اما می توان اقدامات موثر دیگری انجام داد.

در کتاب مرجع کلی، نویسنده کتاب چارلی ووگنهایم توصیه های ساده ای برای حفظ ارزش خودروها دارد. " اگر مصرف کننده کمی زمان و دقت برای خودرویش صرف کند، براساس نوع و مدل خودرو ، می تواند تا ۱۰۰۰ دلار در قیمت فروش خودرو تغییر ایجاد کند. " در اینجا به تعدادی از این موارد ساده اشاره می کنیم که می توانید از همین امروز به کار گیرید.۱- وضعیت درونی و بیرونی خودرو

یکی از عوامل اصلی در تعیین ارزش خودرو وضعیت درونی و بیرونی آن است.

نظافت و پولیش منظم و پیوسته به حفظ کیفیت درون و بیرون خودرو کمک می کند.
یک بار پرداخت مبلغی برای کاور صندلی ها، کیفیت روکش یا چرم صندلی ها را محفوظ نگه خواهد داشت.
افراد سیگاری باید بدانند که نباید در داخل خودرو سیگار بکشند. تاثیر دود سیگار قابل شستشو و یا پوشاندن نیست و بر ارزش کلی خودرو تاثیر خواهد گذاشت.


۲- پارک کردن خودرو

چند توصیه مهم در مورد نگهداری خودرو

توجه کنید که خودرویتان را کجا و کنار چه چیزی پارک می کنید. این مورد را احتمالا بارها شنیده باشید اما واقعا توصیه سودمندی است.
در صورت امکان کنار خودروهای دیگر پارک نکنید. برخی خودروهای کوپه درب های بزرگی دارند و همیشه مقصر اصلی در خط افتادن بر روی درب دیگر خودروها هستند.
در سایه پارک کنید. سقف وینیل در برخی خودروها به راحتی در اثر تابش آفتاب آسیب می بیند.


۳- تاریخچه نگهداری و تعمیرات

به طور منظم خودرویتان را سرویس کنید و تاریخچه ای از نگهداری و تعمیرات خودرو را برای خودتان ثبت کنید.
رسید هربار شستشو، تعویض روغن، تیونینگ، تنظیم تایر و دیگر سرویس ها را نگه دارید تا سابقه ای باشد برای نگهداری و تعمیرات خودرویتان. ارائه این رسیدها به عنوان سابقه ی خودرو به حفظ ارزش خودرو کمک می کند.

منبع : تخت گاز
مقاله بعدی : تست و بررسی تیبا 2

ارسال نظر