۶۶۵ - زمان حدودی مطالعه : ۸ دقیقه
حتی آن‌هایی که رانندگی بلد نیستند تا حدود زیادی با نحوه عملکرد سیستم ترمز در خودروها آشنا هستند. وظیفه ترمز هم برای همه آشکار است: کاهش سرعت و توقف خودرو. یکی از مهمترین اجزای سیستم ترمز خودروها، لنت ترمز آن است.
لنت ترمز چیست و چطور می‌توان عمر آن را افزایش داد؟

لنت ترمز چیست و چطور می توان عمر آن را افزایش داد؟

حتی آن هایی که رانندگی بلد نیستند تا حدود زیادی با نحوه عملکرد سیستم ترمز در خودروها آشنا هستند. وظیفه ترمز هم برای همه آشکار است: کاهش سرعت و توقف خودرو. یکی از مهمترین اجزای سیستم ترمز خودروها، لنت ترمز آن است. لنت ترمز هم مثل بخش های دیگر خودرو نیاز به نگهداری دارد. اهمیت نگهداری صحیح و داشتن لنت ترمزهای سالم را نباید نادیده گرفت. در این مقاله به معرفی کامل لنت ترمز و نقش آن در خودرو می پردازیم و نکاتی در مورد نگهداری بهتر از آن ها را مرور می کنیم. همچنین به این سوال که چه زمانی باید لنت ترمز را تعویض کرد نیز پاسخ خواهیم داد.

لنت ترمز چیست و چطور می‌توان عمر آن را افزایش داد؟

لنت ترمز چیست و چطور کار می کند؟

خودروها برای توقف از نیروی اصطکاک استفاده می کنند و در سیستم ترمز خودرو، ایجاد نیروی اصطکاک به عهده لنت های ترمز است. این لنت ها زمانی که راننده پدال ترمز را فشار دهد روی دیسک ها قرار می گیرد و به آن فشار می آورند. نیروی اصطکاک تولید شده باعث کاهش سرعت چرخ ها و در نهایت توقف کامل خودرو می شود. قدمت لنت ترمز تقریبا به اندازه قدمت خودرو است، اولین لنت ترمزها در سال ۱۹۰۲ توسط فردی به نام فردریک لکنستر اختراع شد. خودروهای قدیمی تر از لنت کفشکی استفاده می کردند و خودروهای امروزی تقریبا همه به لنت دیسکی مجهز هستند.

لنت ترمز چیست و چطور می‌توان عمر آن را افزایش داد؟

عمر مفید لنت ترمز چقدر است؟

بعضی اجزای خودرو مثل فیلتر هوا و روغن موتور باید مرتب تعویض شوند، اما برخی دیگر از جمله لنت ترمز قانون خاصی در مورد تعویض ندارند و این راننده است که باید با زیر نظر داشتن عملکرد ترمز، وضعیت لنت ها را تخمین بزند و در صورت نیاز آن ها را تعویض کند. با این که دستورالعمل مشخصی برای تعویض لنت ترمز وجود ندارد، اما معمولا پس از طی ۸۰ هزار کیلومتر لنت های ترمز فرسوده می شوند و در صورت کند شدن سیستم ترمز باید آن را تعویض کرد. عمر مفید لنت ترمز بیش از هرچیزی به سبک رانندگی، کیفیت لنت ترمز خودرو و نحوه نگهداری از خودرو بستگی دارد. مهم ترین عواملی که روی عمر مفید لنت ترمز تاثیر دارند را مرور خواهیم کرد.

۱. نوع لنت ترمز

شاید بتوان گفت مهمترین عاملی که بر طول عمر لنت ترمز تاثیر دارد، نوع آن است. لنت های ارگانیک قدیمی ارزان ترین لنت های موجود هستند و طبعا عمر مفید آن ها بسیار کوتاه است. لنت هایی که به آن ها کم فلز (Low Metallic) گفته می شوند از لنت های ارگانیک بهتر عمل می کنند و طول عمر بیشتری دارند. لنت های نیمه فلزی طول عمر نسبتا بالایی دارند اما لنت های سرامیکی مدرن گران ترین، و البته مطمئن ترین نوع لنت هستند و بیشترین طول عمر را دارند.

۲. در چه مسیرهایی رانندگی می کنید؟

افرادی که بیشتر در بزرگ راه ها و جاده ها تردد می کنند، خیالشان از بابت طول عمر لنت ترمز راحت تر است. در این مسیرها راننده نیاز کمتری به ترمز کردن دارد و تعداد دفعات ترمزگیری آن ها کمتر است همین باعث می شود لنت های ترمز کمترین اصطکاک با دیسک ها را داشته باشند و در نتیجه عمر آن ها بالاتر می رود. از سوی دیگر مناطق شهری، به خصوص کوچه های پر پیچ و خم بیشترین آسیب را به لنت ترمز می زنند چون راننده دائم مجبور است از ترمز استفاده کند، زیاد توقف کند و سرعت خود را زیاد کاهش بدهد نتیجه می شود فشار بیشتر روی لنت های ترمز و کاهش عمر مفید آن ها.

۳. چند سرنشین یا بار دارید؟

هرچقدر سرنشینان بیشتر یا بار بیشتری داشته باشید، عمر لنت ترمز خودروی شما زودتر به پایان می رسد چون هرچقدر وزن خودرو افزایش پنیدا کند، ترمز نیاز به نیرو و فشار بیشتری دارد. معمولا خودروهای شهری خانواده های پرجمعیت زودتر دچار فرسایش لنت ترمز می شوند چون مرتب با سرنشینان زیاد در مسیرهای شهری تردد می کنند.

۴. مسافتی که طی می کنید چقدر است؟

خودروهایی که مسیرهای کوتاهی را طی می کنند کمتر به لنت ترمز فشار می آورند، به طور مثال لنت ترمز خودروی یک کارمند که صبح ها با آن سر کار می رود و عصر با آن به خانه برمی گردد، کمتر دچار فرسایش می شود. از سوی دیگر لنت ترمز یک راننده تاکسی به دلیل طی مسافت طولانی زودتر فرسوده می شوند، عناصر تعداد سرنشین و تردد در مسیرهای شهری را هم که در نظر بگیریم بیشتر متوجه فشار وارده به لنت ترمز این نوع خودروها می شویم.

از کجا بفهمیم لنت خودرو چه زمانی باید عوض شود؟

سیستم ترمز یکی از مهم ترین سیستم های خودرو است و جان و مال مالک خودرو به آن وابسته است. بنابراین ضروری است که هنگامی که عملکرد لنت ترمز پایین می آید، به موقع و بدون هیچ تعللی نسبت به تعویض آن اقدام کنید. ولی لنت ترمز چیزی نیست که بتوان آن را تخمین زد، چاره چیست و چطور می توان زمان مناسب برای تعویض لنت را تشخیص داد؟ فراموش نکنید که این تکنیک ها ممکن است جامع و کامل نباشند و گاهی اوقات مشکلات لنت ترمز تنها توسط یک تعمیرکار خبره قابل شناسایی هستند.

۱. چراغ هشدار

بعضی خودروها، به خصوص مدل های جدیدتر مجهز به سنسور فرسودگی لنت هستند. این سنسورها عملکرد استاندارد لنت را با عملکرد فعلی لنت مقایسه می کنند و در صورت کند شدن یا سالم نبودن لنت های ترمز، از طریق چراغی روی داشبورد یا سیستم الکترونیکی خودرو راننده را از وضعیت نامناسب لنت ها آگاه می کنند. اگر خودروی شما مجهز به سنسور لنت نبود، بهتر است اگر احساس می کنید سیستم ترمز کارآمدی خود را از دست داده است، از یک مکانیک متخصص کمک بخواهید.

۲. بررسی ظاهری لنت ها

در اکثر خودروها لنت ها از بین رینگ خودرو قابل مشاهده هستند. باید حداقل ۳ میلی متر از لنت ها قابل رویت باشد، اگر کمتر از سه میلیمتر از لنت ها قابل رویت بود، احتمالا خودروی شما نیاز به تعویض لنت دارد و باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

۳. صدای لنت ها

لنت ها نباید صدای اضافه ای مثل خر خر، جیر جیر و یا صدایی شبیه به سوت تولید کنند. صدای لنت به معنی تمام شدن عمر آن ها است. اگر از لنت شما صداهایی مانند آن چه گفتیم خارج می شود، احتمالا لنت ها کاملا از کار افتاده اند و هر بار ترمز به دیسک های خودرو آسیب می زند.

۴. کشیده شدن فرمان هنگام ترمز

اگر هنگامی که ترمز می گیرید خودرو به چپ یا راست کشیده می شود، این یعنی یکی از لنت های چرخ های چپ یا راست خودرو عمرش به پایان رسیده است و باید آن را تعویض کرد. دقت کنید که ممکن است کشیده شدن فرمان به علت دیگری هم روی دهد، بنابراین مراقب باشید و از یک متخصص مشورت بگیرید تا هزینه بیخود برای تعویض قطعه ای که نیازی به عوض شدن ندارد پرداخت نکنید.

۵. لرزش پدال

پدال ترمز باید نرم و راحت عمل کند، اگر هنگام ترمز گیری نیرویی از سمت ترمزها به پدال وارد می شود یا پدال دچار لرزش و تکانه می شود، احتمالا لنت ترمز شما کارآمدی خود را از دست داده و نیاز به تعویض دارد.

چطور می توان عمر مفید لنت ترمز را افزایش داد؟

۱. سبک رانندگی کنید

سعی کنید همیشه وزن خودرو را در کمترین حالت ممکن نگه دارید. اگر خودروی شما برای حمل بار طراحی نشده است، از جابجا کردن بارهایی با وزن سنگین با خودرو خودداری کنید.

۲. کمتر ترمز بگیرید

اگر در مسیرهایی تردد می کنید که مجاز به راندن با سرعت بالا هستید، به جای ترمز ناگهانی، سعی کنید پیش از رسیدن به نقطه ای که می خواهید گاز را رها کنید تا خود به خود سرعت خودرو کاهش پیدا کند. این تکنیک نه تنها باعث افزایش طول عمر لنت های ترمز می شود بلکه مصرف سوخت خودرو را نیز کاهش می دهد.

۳. در ترافیک زودتر ترمز کنید

هرچقدر خودرو زمان و مسافت بیشتری برای ترمز داشته باشد، فشار روی لنت های ترمز هم کاهش پیدا می کند. بنابراین اگر در مسیرهایی تردد می کنید که پرترافیک هستند، سعی کنید به جای ترمزهای ناگهانی، خیلی نرم و پیش از رسیدن به مانع پیش روی خودرو ترمز بگیرید تا به آهستگی از شتاب خودرو کاسته شود، ترمز ناگهانی برای توقف سریع تر خودرو فشار زیادی به لنت های ترمز وارد می کند.

۴. ایمن برانید و از رانندگی تهاجمی پرهیز کنید

سبک رانندگی بی ملاحظه و خشن و لایی کشیدن میان خودروها نه تنها از نظر ایمنی مشکل ساز است و جریمه قانونی در پی دارد، بلکه باعث فرسودگی بیشتر خودرو می شود. افرادی که به این نوع از رانندگی عادت دارند، ناخواسته به لنت های ترمز فشار می آورند چون مجبورند دائم برای جلوگیری از برخورد با خودروی جلویی و عبور از بین خودروها، به صورت پیاپی روی پدال گاز و ترمز بکوبند. رانندگی ایمن و با ملاحظه هم باعث کاهش مصرف سوخت می شود و هم از ورود فشار اضافی به لنت های ترمز جلوگیری می کند.

پس از تعویض لنت، چه نکاتی را رعایت کنیم؟

معمولا لنت های نوی خودرو کمی به زمان نیاز دارند تا جا بیافتند. البته این بستگی به نوع و کیفیت لنت دارد اما به طور کلی بهتر است در پانصد کیلومتر ابتدایی که با لنت های نو رانندگی می کنید، حسابی در مورد ترمزها احتیاط کنید. دقت کنید که ممکن است لنت های جدید عملکردی متفاوت با لنت های قدیمی داشته باشند بنابراین سعی کنید لنت ها را به اصطلاح قلق گیری کنید تا ببینید عملکرد آن ها با لنت های قبلی متفاوت است یا نه.

فراموش نکنید که عمر لنت های ترمز به دیسک های ترمز خودرو گره خورده است. دیسک های ترمز به مرور زمان به علت اصطکاک نازک می شوند و دیسکی که نازک شده باشد خیلی سریع داغ می شود و باعث آسیب دیدن و کاهش عملکرد سیستم ترمز خودرو می شود. می توانید حداقل ضخامت دیسک ترمز خودرو را در دفترچه آن مشاهده کنید تا در صورت نیاز به موقع آن را تعویض کنید. به خاطر بسپارید که خیلی وقت ها بهترین راه تشخیص خرابی در لنت یا دیسک ترمز، تجربه راننده است. اگر احساس می کنید وضعیت ترمزگیری خودروی شما تغییر کرده است، بهتر است ریسک نکنید و بلافاصله از یک مکانیک متخصص بخواهید وضعیت سیستم ترمز را بررسی کند.

ارسال نظر