۴۲۷ - زمان حدودی مطالعه : ۶ دقیقه
برای این که به شما کمک کنیم به خوبی از موتور خود نگهداری کنید، طول عمر آن را افزایش دهید، از استهلاک و فرسایش آن جلوگیری کنید و از بروز مشکل و خرابی اجتناب کنید، پنج نکته ساده مطرح می‌کنیم که رعایت آن‌ها می‌تواند کمک زیادی به سلامت موتور خودروی شما کند.
پنج نکته ساده برای افزایش طول عمر موتور خودرو

پنج نکته ساده برای افزایش طول عمر موتور خودرو

اکثر ما اصلا به موتور خودروی خود توجهی نداریم. سوار ماشین می شویم، استرات می زنیم و شروع به رانندگی می کنیم. خیلی از راننده ها تنها زمانی توجهشان به موتور خودرو جلب می شود که سر و صدای آن بلند شود، مشکلی داشته باشد یا خودرو عملکردش مثل قبل نباشد. موتور خودرو نیاز به رسیدگی دارد. باید هر چند وقت یکبار آن را چک کرد و همینطور باید مرتب به آن رسیدگی کرد تا در بهترین وضعیت ممکن باشد. برای این که به شما کمک کنیم به خوبی از موتور خود نگهداری کنید، طول عمر آن را افزایش دهید، از استهلاک و فرسایش آن جلوگیری کنید و از بروز مشکل و خرابی اجتناب کنید، پنج نکته ساده مطرح می کنیم که رعایت آن ها می تواند کمک زیادی به سلامت موتور خودروی شما کند.

۱. روغن موتور را مرتب عوض کنید

تعویض به موقع روغن موتور یکی از مهم ترین کارهایی است که باید برای موتور خودروی خود انجام دهید. حتی اگر بقیه توصیه های این مقاله را عملی نمی کنید، لااقل به این یک مورد توجه ویژه ای داشته باشید. روغن موتور کمک می کند قطعات مختلف موتور بیش از حد داغ نشوند. موتور نمی تواند بدون روغن موتور درست کار کند و اگر خیلی دیر به دیر روغن موتور را تعویض کنید، آسیب های دائمی و جدی به موتور شما وارد می شود.

متخصصان مختلف زمان های مختلفی برای تعویض روغن خودرو توصیه می کنند. روغن موتور اکثر خودروهای مدرن و امروزی باید هر ۸۰۰۰ کیلومتر تعویض شود. بعضی از موتورها می توانند بیشتر از این هم بدون تعویض روغن موتور ادامه بدهند و روغن موتور بعضی خودروهای قدیمی باید زودتر از این تعویض شود. بهترین کار این است که دفترچه خودروی خود را مطالعه کنید تا ببینید کارخانه سازنده چه زمانی را برای تعویض روغن توصیه کرده است. اگر به دفترچه خودروی خود دسترسی ندارید، با یک جستجوی ساده می تواند آن را دانلود کنید.پنج نکته ساده برای افزایش طول عمر موتور خودرو

۲. از سلامت سیستم خنک کننده اطمینان حاصل کنید

در کنار تعویض روغن موتور، یکی دیگر از جنبه های مهم موتور خودرو که نباید آن را نادیده بگیرید سیستم خنک کننده است. این سیستم شامل رادیاتور، ترموستات، پمپ آب و مایع خنک کننده است. ساده ترین راه محافظت از موتور خودرو در مقابل جوش آوردن یا گرم شدن بیش از حد این است که مطمئن شوید مایع خنک کننده (ضدیخ) مناسب، به میزان مناسب وارد موتور می شود و به خوبی در آن جریان دارد.

زمانی که ترموستات تشخیص بدهد که موتور زیادی داغ شده است و باید خنک شود، مایع خنک کننده در موتور جریان پیدا می کند. پمپ آب مایع خنک کننده را در رادیاتور می چرخاند و وارد موتور می کند و سپس دوباره به رادیاتور می فرستد تا رادیاتور هم خنک شود. برای بررسی سطح مایع خنک کننده، کافی است در کاپوت را باز کنید و مخزن مایع خنک کننده (ضدیخ) را بررسی کنید. این مخزن شفاف است و مایع درون آن نارنجی یا سبز است. مطمئن شوید که مایع خنک کننده یا ضد یخ بیشتر از میزان حداقلی و کمتر از میزان حداکثری است.

اگر موتور شما جوش می آورد اما خودروی شما به اندازه کافی مایع خنک کننده دارد، آن را پیش یک مکانیک خبره ببرید تا سیستم خنک کننده را چک کند. تعمیر کردن سیستم خنک کننده قبل از این که آسیب های جدی به موتور وارد شود، بسیار ارزان تر و ساده تر است.

پنج نکته ساده برای افزایش طول عمر موتور خودرو

۳. اجازه بدهید موتور خودرو تنفس کند

تصور کنید برای یک مسابقه ماراتن تمرین می کنید. هر روز ورزش می کنید، می دوید و غذای مناسب می خورید و به اندازه کافی است استراحت می کنید. اما روز مسابقه یک چیز مهم را فراموش می کنید: تنفس کردن! فکر می کنیم که نتیجه این مسابقه بدون نفس کشیدن واضح باشد. خودروها هم مثل ما نیاز به جریان دائمی هوا دارند. به جز سوخت، هوا دومین عنصر مهمی است که در عملکرد موتور موثر است. هوا باید دائما، بدون گرفتگی و بدون ناخالصی در موتور جریان پیدا کند.

پنج نکته ساده برای افزایش طول عمر موتور خودرو

فیلتر هوا آن چیزی است که جلوی ورود ناخالصی و چیزهای ناخواسته مثل حشرات، برگ، گرد و خاک و چیزهایی از این دست به موتور را می گیرد. به مرور زمان، فیلتر هوا ممکن است با گرد و غبار و چیزهای دیگر گرفته شود و نیاز به تعویض داشته باشد. زمان مناسب تعویض فیلتر هوا به عادت های رانندگی شما و شرایط آب و هوایی و محیطی که در آن رانندگی می کنید بستگی دارد. فیلتر هوا معمولا عمر زیادی دارد، اما اگر زیادی کثیف شود و عملکرد خوبی نداشته باشد، یا اکسیژن کافی وارد موتور نمی شود و یا ناخالصی و ذرات مختلف وارد موتور می شود.

وقتی روغن موتور را تعویض می کنید، وضعیت فیلتر هوا را هم بررسی کنید تا تمیز باشد. در صورت نیاز آن را تعویض کنید تا موتور بتواند نرم و کارآمد به فعالیت ادامه بدهد.

۴. مراقب نشتی باشید

برای تشخیص نشتی در خودرو نیازی نیست مکانیک یا متخصص خودرو باشید. در واقع بعضی وقت ها حتی نیازی نیست نشتی را با چشم ببینید، بلکه می توانید با بو کشیدن متوجه آن شوید. روغن های خودرو و ضدیخ دو مایع اصلی هستند که باید مراقب آن ها باشید.

گرمای شدید و فشار زیاد ممکن است باعث خرابی در شلنگ های خودرو شوند. شلنگ های پلاستیکی موتور اگر قدیمی بشوند ممکن است ترک و شکاف بردارند و این باعث نشتی ضدیخ یا دیگر مایعات مورد نیاز موتور می شود. قسمت هایی که بست های پلاستیکی دارند هم ممکن است نشتی کنند. به مرور زمان ممکن است این بست ها کاملا خراب شوند و مایعات موتور خودرو وارد قسمت های اشتباهی شوند.

بهتر است زیر خودرو و داخل کاپوت را بررسی کنید و ببینید آیا بوی مواد شیمیایی حس می کنید یا نشتی مشاهده می کنید یا نه. محلی که خودروی خود را پارک می کنید را بررسی کنید تا اگر روی زمین مایعاتی ریخته باشد متوجه شوید. اگر به موقع جلوی یک نشتی کوچک را بگیرید، جلوی تبدیل شدن آن به یک مشکل بزرگ را می گیرید و در هزینه و وقت خود صرفه جویی خواهید کرد.

پنج نکته ساده برای افزایش طول عمر موتور خودرو

۵. قبل از اینکه بنزین خیلی کم شود، بنزین بزنید

بنزین رسوباتی دارد که در کف مخزن بنزین ته نشین می شود. خصوصا اگر کارکرد خودرو بالاست و مدت زیادی است از آن استفاده می کنید، احتمالا کف مخزن بنزین پر از این رسوبات و مواد اضافی شده است. فیلتر سوخت خودرو جلوی ورود خیلی از این رسوبات و ناخالصی ها به موتور را می گیرد و نمی گذارد این مواد وارد خطوط سوخت و موتور شوند. با این حال اگر زمانی که سوخت خودرو بسیار کم است، رانندگی کنید، احتمال این که این مواد وارد موتور شوند بالا می رود.

اگر این رسوبات از فیلتر سوخت عبور کنند و و ارد موتور شوند، می توانند آسیب های شدیدی به قطعات درونی موتور برسانند. وارد شدن ناخالصی به موتور باعث خرابی سیستم سوخت و دیگر قطعات موتور می شود یا به آن ها فشار اضافی وارد می کند. بعضی ها توصیه می کنند هیچوقت نگذارید مخزن سوخت شما از نصف خالی تر شود. ممکن است نخواهید انقدر زود به زود بنزین بزنید، اما هیچوقت نگذارید بنزین خودرو از حد مشخصی کمتر شود. موتور شما بسیار از این کار خوشحال خواهد شد!

این ها پنج نکته ساده بودند که رعایت آن ها هیچ هزینه ای ندارد، اما می توانند بسیار در هزینه و زمان شما صرفه جویی کنند. با رعایت این نکات ساده عمر خودروی خود را افزایش دهید و نگذارید فرسوده و مستهلک شود.

منبع : رکاب

ارسال نظر