۵۱۴ - زمان حدودی مطالعه : ۷ دقیقه
روش های جلوگیری از سرقت خودرو موضوعی می باشد که امروزه همه ما نیاز به دانستن نکات مربوط به آن داریم.با بالا رفتن قیمت خودرو سارقان بیشتر از همیشه دندان طمع را برای خودرو ها تیز کرده اند.با همراه مکانیک همراه شوید تا در این مقاله روش های جلوگیری از سرقت خودرو را بررسی کنیم
روش های جلوگیری از سرقت خودرو

قیمت خودرو روزبه روز در حال افزایش است و همین امر معضلات بسیاری را متوجه بازار خودرو نموده است و یکی از این موارد افزایش بیش از پیش سرقت خودروها است. خودروهایی که جدای از داخلی یا خارجی بودنشان به راحتی آب خوردن سرقت می شوند؛ هر چند مدت زمان سرقت خودروهای داخلی بسیار کوتاهتر از خودروهای خارجی است به طوریکه برخی سارقان، سرقت دوچرخه را سخت تر از برخی خودروهای داخلی نظیر پراید و ... می دانند.

آخرین آمار سرقت خودرو مربوط سال 94 بوده که در آن بیش از 76 هزار خودرو به سرقت رفته است؛ وقتی که این تعداد را در کنار 233 هزار خودرویی قرار دهید که لوازمشان به سرقت رفته اند قطعا مجاب خواهید شد که باید فکری کنید به حال خودرویتان که به این راحتی ها، در مقابل دزدها تسلیم نشود. شایان ذکر است که دزدی خودرو فقط مختص کشور ما نبوده و هر ساله میلیون ها خودرو مورد سرقت واقع می شوند.چنانچه نمی خواهید شما نیز در زمره این دسته از افراد باشید با ما در ادامه مقاله روش های جلوگیری از سرقت خودرو همراه باشید.

در ادامه قصد داریم روش هایی که به کمک ان ها می توانید به امنیت خودرو خود و جلوگیری از به سرقت رفتن آن کمک کنید اشاره کنیم:

1- برای جلوگیری از سرقت خودرو خود را در محل روشن پارک کنید

به منظور جلوگیری از سرقت خودرو فارغ از اینکه در خیابان پارک می نمایید یا در پارکینگ و گاراژ، محلی را انتخاب نمایید که به اندازه کافی روشن باشد. سعی کنید در نزدیکی و یا زیر چراغ ها پارک نمایید چراکه دزدها تمایل چندانی به سرقت این خودروها ندارند و آن هم به دلیل افزایش احتمال آشکار شدن هویتشان است. چنانچه در یک محل ناآشنا هستید و می خواهید شب، خودرو را در خیابان پارک نمایید، نزدیکی بانک ها به دلیل تجهیز به دوربین های مدار بسته بهترین گزینه است.

2- به دور از خروجی ها پارک نمایید.

دزدها بیشتر سراغ خودروهایی می روند که نزدیک درب خروجی پارکینگ ها پارک شده اند چراکه فرایند سرقت خودرو را سریعتر و راحت تر انجام می دهند، پس همواره سعی نمایید به دور از این نقاط پارک کنید. در پارکینگ ها، خودرو را وسط ردیف و در ناحیه ای پارک کنید که تراکم ماشین در آن بالا است.

3- در جلوگیری از سرقت خودرو خود خسیس نباشید!

دزدها گریزان هستند از پارکینگ هایی که دارای سیستم مانیتورینگ و نگهبان های حرفه ای هستند؛ پس اندکی بیشتر حق پارکینگ دهید تا آرامش خاطر داشته باشید.

4- به منظور جلوگیری از سرقت تمامی درها را قفل کنید

قسمت عمده ای از دزدی ها در خانه ها رخ می دهد چراکه راننده فراموش می نمایند تمامی درها را قفل نمایند و یا با تصور اینکه، پارکینگ خانه امن است، درها را قفل می نمایند و همین امر بهترین فرصت را برای دزدها فراهم می نماید پس در هر حال و در هر جایی به هنگام پیاده شدن، تمامی درها را قفل کنید.

5- از دزدگیرهای باکیفیت استفاده کنید.

از دزدگیرهای باکیفیت استفاده نموده و نصب آن را نیز به افراد حرفه ای واگذار نمایید. از دزدگیرهایی استفاده کنید که حساسیت مناسبی دارند. البته رشد تکنولوژی، صنعت دزدگیرها نیز متحول نموده و دزدگیرهایی روانه بازار شده اند که قابلیت تماس خودکار با پلیس را دارند و یا دزدگیرهایی که به محض تشخیص دزدی، سیستم استارت را غیرفعال می نماید و سایر تکنولوژی های که مجال نوشتن درباره آن ها در این مقاله فراهم نیست.

6- کلیدهای یدک را در جای مناسب قرار دهید.

دزدها به تمامی سوراخ سنبه های خودرو شما مسلط هستند پس به هیچ وجه کلیدهای یدکی را داخل خودرو پنهان ننمایید. صندوق عقب را نیز به کلی فراموش نکنید چون باز کردن آن چندان سخت نیست.

7- هیچ چیز باارزشی را داخل خودرو و در دید قرار ندهید.

قرار گرفتن هز چیز باارزش نظیر گوشی، لب تاپ و ... دزدها را حریص تر می نماید؛ حتی اگر شی بی ارزش ولی به ظاهر باارزشی داشته باشید مثلا یک کیف خالی (که این روزها بسیار مبتلابه است!)، شاخک های دزدها را می جنباند. اگر سیستم صوتی خودرو نیز به صورت پنلی بوده و قابل جدا کردن است حتما این کار را انجام دهید.

8- علاوه بر دزدگیر از سایر تجهیزات کمکی نیز استفاده نمایید.

سعی نمایید حتما از یکی از تجهیزات ذیل استفاده نمایید:

- قفل فرمان: همانطور که از اسمش پیداست منجر به قفل شدن فرمان و مانع از حرکت آن می شود. قفل فرمان ها در دو نوع مختلف در بازار وجود دارند. یک نوع به صورت افقی که به اصطلاح بر روی ساعت 3 و 9 بسته می شود؛ نوع دوم نیز که تقریبا حالت عمودی دارد.

- قفل چرخ: قطع به یقین تا به حال خودروهایی را دیده اید که توسط پلیس با قفل چرخ متوقف مانده اند. این قفل ها برای شما نیز می توانند مفید باشند؛ اگر فضای کافی در صندوق عقب دارید همراه داشتن این قفل ها، می‎تواند خودروی شما را از خطر دزدی مصون دارد. ناگفته پیداست که استفاده از قفل چرخ برای پارک های با مدت زمان طولانی مناسب است.

- استفاده از Kill Switch: این سیستم نسبت به دو مورد فوق پیشرفته تر بوده و بدین صورت عمل می نماید که مسیر حرکت جریان الکتریکی برای تجهیرات حیاتی نظیر پمپ سوخت را قطع نموده و در نتیجه خودرو روشن نخواهد شد.

- استفاده از GPS: هر چند این اقدام شاید بیشتر عملی پسیو باشد ولی حداقل به یافتن خودرو دزدیده شده بسیار کمک می نماید. خودروی خود را به GPSتجهیز نمایید تا در صورت سرقت خودرو از مکان آن در هر لحظه مطلع باشید.

تا بدینجا سعی نمودیم روش های جلوگیری از سرقت خودرو را بیان نماییم؛ حال خالی از لطف نیست که تعدادی از شگردهای سارقان خودرو را مطرح نماییم؛ البته باید به احترام ابتکار و خلاقیت این هم وطنان باید ایستاد و کلاه از سر بر داشت چراکه روزبه روز با روش های جدیدتری روبه رو هستیم.

· کمین در نزدیکی پمپ بنزین ها: تعدادی از سارقان در نزدیکی پمپ بنزین ها کمین می نمایند و به محض آنکه با خودرویی بدون سرنشین و با سوئیچ روی آن مواجه می شوند؛ نیت سوء خود را عملی می نمایند.

· تست رانندگی خودرو جهت خرید: در این موارد، سارقان در پوشش خریدار به شما مراجعه نموده و از شما جهت تست رانندگی ماشین، اجازه می خواهند تا دوری با خودرو بزنند و در چشم به هم زدنی، خودرو را سرقت می کنند.

· زورگیری در پارکینگ ها: برخی از رانندگان پس از آنکه وارد پارکینگ می شوند ریموت را فعال نمی کنند و در نتیجه سارقان به سرعت وارد پارکینگ شده و اقدام به زورگیری می نمایند.

روش های جلوگیری از سرقت خودرو

· پرسنل نمای نمایندگی: در مراجعه به نمایندگی بسیار دقت نمایید چراکه برخی سارقان خودرو را پرسنل نمایندگی معرفی می کنند و پس از آنکه سوار ماشین شما می شوند، متواری می گردند.

· سارقان بیمار: در این شگرد سارق خود را بیمار نشان داده و از دلسوزی شما سوء استفاده کرده، سوار ماشین شما می شود تا او را به بیمارستان انتقال دهید؛ در میانه راه از شما می خواهد تا دارویی برایش خریداری نمایید و به محض آنکه از خودرو پیاده می شوید؛ اقدام به سرقت خودرو شما می نمایند.

· فعال نمودن دزدگیر در مجتمع های آپارتمانی: سارقان در این موارد به لطایف الحیلی وارد پارکینگ شده و دزدگیر خودرو را فعال می نمایند و شما برای اینکه مزاحم همسایگان نشوید به سرعت اقدام به خاموش کردن دزدگیر مینمایید و این دقیقا همان چیزی است که آن ها می خواهند و اقدام به سرقت خودرو می نمایند.

· زورگیری در جشن ها و عروسی ها: در این مواقع، از بلندگوی سالن مشخصات خودروی خود را می شنوید که برای سایرین دردسر درست کرده و باید آن را جابجا نمایید و وقتی به سراغ خودرو خود می‎روید چند نفر قلچماق در انتظار شما هستند و در آن هیاهو هم صدای شما به جایی نمی رسد.

تمامی این موارد را ذکر کردیم تا بگوییم بیش از پیش مراقب خودرو خود باشید تا از سرقت های احتمالی در امان بمانید.

ارسال نظر