امیدواری کارشناسان و مسئولان به طرح جایگزین محدوده کنترل آلودگی هوا

۳۵۱ - زمان حدودی مطالعه : ۵ دقیقه
با اجرای طرح جدید و حذف طرح زوج‌وفرد روزهای بهتری در انتظار شهروندان تهرانی خواهد بود و تا حدی آلودگی هوا کاهش می‌یابد. طرح زوج‌وفرد کارایی خود را از دست‌داده وکنار گذاشتن آن ضروری است
پایان انتظارها برای اجرای طرح جدید به جای طرح زوج‌وفرد

از روز اول تابستان طرح «محدوده کنترل آلودگی هوا» در تهران اجرا خواهد شد و به زعم بسیاری از کارشناسان و مسئولان این طرح دارای نقاط قوت بیشتری نسبت به طرح زوج و فرد است.

تا شنبه هفته آینده یعنی از اول تیرماه طرح زوج وفرد برای همیشه متوقف خواهد شد و به جای آن محدوده حلقه دوم (زوج یا فرد سابق) به نام محدوده «کنترل آلودگی هوا» شناخته خواهد شد.

در طرح جدید قرار است در هر فصل یعنی هر سه ماه، خودروهای پلاک تهران ۲۰روز و خودروهای پلاک غیرتهران ۱۵روز مجاز به تردد رایگان در محدوده دوم هستند و دیگر زوج یا فرد بودن پلاک خودروها در تعیین روزهای مجاز تاثیری ندارد و ملاک تعداد روزهای تردد است. نکته مهم این که 20 یا 15 روز قابل انتقال به فصول دیگر نیست. البته ساکنان محدوده های زوج وفرد سابق با اجرای طرح جدید از امتیاز ویژه ای برخوردار خواهند بود به گونه ای که تخفیف ۵۰درصدی در هزینه طرح ترافیک و طرح محدوده کنترل آلودگی هوا برای آن ها در نظر گرفته شده است و یک بار خروج قبل از ساعت 30: 8 و یک بار ورود بعد از ساعت ۱۷ نیز برای ساکنان این مناطق رایگان خواهد بود.

طرح زوج وفرد از کجا آمده بود؟

طرح تردد نوبتی خودروها یا طرح زوج وفرد که شهر تهران برای همیشه با آن خداحافظی کرد، از اواسط آذرماه سال ۱۳۸۴، به دلیل افزایش آلودگی هوا اجرا شد. در ابتدای اجرای این طرح، زمان اعمال محدودیت در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 30: 6 تا ۱۹ بود و و روزهای پنجشنبه هم اجرا نمی شد اما باتوجه به افزایش حجم ترافیک شهری در پایان هفته، این محدودیت در روزهای پنجشنبه از ساعت 6:30 تا ۱۳ اعمال شد و از ابتدای مهرماه سال ۹۵، ساعت پایانی طرح زوج وفرد، به مدت ۲ ساعت کاهش یافت یعنی 6:30 تا ۱۷.

بنا بر قانون در طرح زوج وفرد برای خودروهای دارای پلاک زوج، اولین رقم از سمت راست درنظر گرفته می شد و این خودروها در روزهای زوج یعنی شنبه، دوشنبه، چهارشنبه امکان عبور و مرور داشتند و خودروهای با پلاک فرد بادرنظرگرفتن اولین رقم از سمت راست تنها می توانستند در روزهای فرد یعنی یکشنبه، سه شنبه در محدوده طرح زوج وفرد تردد کنند.

هزینه های طرح جدید

در چند روز گذشته مدیر واحد ساماندهی محدوده ها و طرح های ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: «اگر وسیله نقلیه ای چند بار در یک روز توسط دوربین ها مشاهده شود، اولین ورود و آخرین خروج ملاک محاسبه خواهد بود و براساس داشتن نوع معاینه فنی برتر یا عادی میزان پرداخت به ازای هر روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا یا همان زوج وفرد سابق اعلام می شود.

هزینه های طرح جدید بر اساس زمان تردد، نوع معاینه فنی و&hellip محاسبه می شود. به گفته مسئولان مدیریت شهری کل هزینه تردد، نصف هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک است.

به گفته عمار سعیدیان فر براین اساس اگر یک وسیله نقلیه چندبار در یک روز توسط دوربین ها مشاهده شود، در صورتی که ورود بعد از ساعت ۱۰ و خروجش قبل از ساعت ۱۶ باشد،چنانچه دارای معاینه فنی بوده، مبلغ ۷۲۴۵ تومان برای وی محاسبه می شود اما درصورتی که همین فرد با همین شرایط معاینه فنی برتر نداشته باشد؛ مبلغ ۹۶۶۰ تومان برای وی محاسبه خواهد شد.

طرح کنترل آلودگی هوا از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹ اجرایی می شود و در طرح جدید برای معاینه فنی برتر 25درصد تخفیف در نظر گرفته شده است، البته خودروهایی با عمر کمتر از چهار سال که الزامی به اخذ معاینه فنی عادی ندارند نیز باید معاینه فنی برتر بگیرند.

ابراز امیدواری نسبت به طرح جدید

بسیاری از کارشناسان درباره طرح ترافیک جدید خوش بین هستند و بر این باورند چنین طرحی نسبت به طرح زوج وفرد مزایای بیشتری دارد. محسن پورسیدآقایی، معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران یکی از حامیان جدی طرح جدید است.

وی می گوید: «در سال ۸۴ تنها دو میلیون خودرو در تهران تردد می کرد که نصف این خودروها پلاک فرد و مابقی پلاک زوج داشتند. آن زمان سرانه مالکیت خودرو ۱۷ صدم بوده است و حالا می بینیم تعداد خودروهای پایتخت دو برابر شده است، در آن زمان جمعیت تهران حدود هفت میلیون نفر بوده، اما حالا به بیش از ۹ میلیون نفر رسیده است و قطعا راهکاری که آن زمان برای دو میلیون خودرو در نظر گرفته شده بود، اکنون جوابگوی پنج میلیون خودرو نیست زیرا سال هاست طرح زوج وفرد از سقف اضطرار خود عبور کرده است.»

سیدنواب حسینی منش، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران یکی دیگر از حامیان طرح جدید و از مخالفان طرح زوج وفرد است و به «دنیای خودرو» می گوید: «با اجرای طرح جدید و حذف طرح زوج وفرد به طور قطع روزهای بهتری در انتظار شهروندان تهرانی خواهد بود و تا حدی آلودگی هوا کاهش می یابد.»

به گفته حسینی منش طرح زوج وفرد کارایی خود را از دست داده و به همین دلیل کنار گذاشتن آن ضروری است.

وی درباره کاستی های طرح زوج وفرد و تبدیل آن به یک معضل توضیح داد: «این طرح سبب شده بود شهروندان برای استفاده از خودرو در روزهای زوج وفرد هرکدام دو خودرو داشته باشند، درنتیجه در تهران حدود 4 میلیون خودرو جمع شده بود که کیفیت حمل ونقل را در کنار آلودگی هوا به شدت تحت تاثیر خودش قرار داده بود. ضمن اینکه شهر تهران 2 میلیون خانوار دارد و سرانه خودرو برای هر خانواده 2 دستگاه است البته در محدوده زوج وفرد بیشتر خانوارها دوخودرویی هستند.»

حسینی منش معتقد است طرح زوج وفرد یکی از دلایل گرایش مردم تهران به خودروهای کم کیفیت بود و بسیاری از شهروندان برای استفاده از مزایای این طرح به خریدن یک خودرو بی کیفیت اما باقیمت پایین روی آورده بودند.

ارسال نظر