رئیس انجمن همگن قطعه‌سازان کشور:

۲۶۸ - زمان حدودی مطالعه : ۲ دقیقه
رئیس انجمن همگن قطعه‌سازان کشور می‌گوید: صنعت خودروسازی به نرخ ارز، دستمزد و مواد اولیه بستگی دارد. بنابراین قطعا قیمت خودرو در سال 98 مجددا گران خواهد شد.
قیمت خودرو در سال ۹۸ مجددا گران می‌شود

رئیس انجمن همگن قطعه سازان کشور در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت خودرو در فصل تابستان گران خواهد شد یا خیر؟ گفت: قطعا قیمت خودرو در سال ۹۸ مجدد گران خواهد شد؛ چرا که صنعت خودروسازی به نرخ ارز، دستمزد و مواد اولیه بستگی دارد. سال گذشته ثابت نگه داشتن قیمت خودرو زیان چندین هزار میلیارد تومانی خودروسازان را به همراه داشت. علت این موضوع هم دخالت دولت در قیمت گذاری صنعت خودرو است. چنانچه دولت دخالتی در قیمت گذاری ها نداشته باشد وضعیت خودروسازی بهبود خواهد یافت.

محمدرضا نجفی منش افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری برای یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه برنامه ریزی کرده است، برای محقق شدن این امر خودروسازان باید نگاه ویژه ای به صنعت قطعه سازی داشته باشند؛ چرا که این روزها صنعت قطعه سازی نیازمند نقدینگی است.

این فعال صنعت خودرو تصریح کرد: در سال های گذشته قطعه سازان مواد اولیه مورد نظر خود را به صورت اقساطی و مدت دار تهیه می کردند؛ این در حالی است که برای یک تولید پایدار مطالبات قطعه سازان از سوی خودروسازان باید حداکثر یک ماهه تامین شود تا این افراد (قطعه سازان) بتوانند مواد اولیه مورد نظر را خریداری و جایگزین کالاهای فروخته شده کنند.

او اظهار کرد: امسال هزینه های دستمزد با احتساب حق بیمه، خواربار و حق مسکن حدود ۴۵ درصد افزایش یافته است؛ بنابراین قیمت قطعات خودروسازان نیز گران خواهد شد. حال با توجه به وضعیت نامشخص اقتصادی، قیمت کالاها نیز باید بر اساس نرخ ارز شناور شود تا به این شکل صنعتگران بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

نجفی منش تصریح کرد: هم زمان با افزایش دستمزد، رشد قیمت مواد اولیه داخلی و خارجی نیز اتفاق افتاده است. در این بازه زمانی قطعه سازان بخشی از مواد اولیه خود را از کشورهای دیگر تهیه می کنند. معتقدیم در این شرایط باید به سمت داخلی سازی قدم برداریم و از پتانسیل سه هزار و ۸۰۰شرکت دانش بنیان بهره مند شویم تا از خروج ارز جلوگیری شود.

مقاله بعدی : بنزین 2500 تومانی شد

ارسال نظر