منو

عواقب تاخیر در تعویض روغن موتور


عواقب تاخیر در تعویض روغن موتور

هفته گذشته صاحب یک خودروی پژو 405 کارکرده که بابت آن حدود 19 میلیون تومان پرداخت کرده بود خودرویش را با جرثقیل به تعمیرگاه آورد و به تعمیرکار گفت: «در اتوبان در حال حرکت بودم که ناگهان صدایی از زیر خودرو شنیدم، در همان زمان خودرو در حرکت خاموش شد و چراغ های چک و روغن روشن شدند.»

مکانیک هم بعد از اینکه حرف های مالک خودرو را شنید گفت: «من فکر می کنم خودروی شما به علت تعویض دیرهنگام روغن موتور دچار کثیفی و لخته شدن روغن گردیده به طوری که اویل پمپ دیگر نتوانسته آن را پمپ کند و در نتیجه اویل پمپ از کار افتاده است.» مالک خودروی پژو ۴۰۵ نیز پاسخ داد: «&hellip آری درست است! زیرا این خودرو ۱۵۰ هزار کیلومتر کار کرده است و من این اواخر همیشه روغن موتور را با ۱۰ هزار کیلومتر تاخیر تعویض می کرده ام».

فرهاد سعادت مکانیک این خودرو به خبرنگار ما گفت: «وقتی به علت تعویض دیرهنگام، روغن موتور به اصطلاح لجن می شود یا به صورت لخته درمی آید، دیگر به راحتی نمی تواند توسط اویل پمپ، ارسال شود بنابراین گیر می کند و ساچمه های فنر آن می شکند این وضعیت در نهایت منجر به یاتاقان زدن خودرو می شود که تعویض یاتاقان، تعویض پیستون ها و متعلقات، تراش سرسیلندر، تعویض اویل پمپ و تسمه تایم و همچنین تعویض زنجیر اویل پمپ را در پی دارد که در مورد این خودروی پژو ۴۰۵ شاهد هزینه ای در حدود دو میلیون تومان هستیم.» روغن موتور علاوه بر شست وشوی قطعات و شناور نگه داشتن قطعات در خود، وظیفه خنک کاری موتور را نیز بر عهده دارد که انجام این فرآیند فقط به کمک اویل پمپ امکان پذیر است.

بزرگ ترین ایراد رانندگان ایرانی این است که فکر می کنند اگر بر روی روغن موتوری عدد ۸۰۰۰ کیلومتر درج شده حتماً باید در آن زمان تعویض شود غافل از این که نهایت عمر استفاده روغن موتورها ۴۰۰۰ کیلومتر است زیرا روغن موتورهای مورد استفاده در ایران استاندارد کامل جهانی را ندارند حال چه برسد به اینکه فردی روغن موتور را با ۱۰ هزار کیلومتر تاخیر تعویض کند. به گفته مکانیک خودرو: یکی دیگر از اشتباه هایی که در بین مردم جا افتاده این است که فکر می کنند زمان تعویض روغن موتور را سیاه بودن آن نشان می دهد در صورتی که کاملاً اشتباه است. حال در اینجا ما خودرویی داریم که به دلایلی که در بالا ذکر شد دچار مشکل شده و ما می خواهیم در ادامه مراحل تعویض قطعات و درست شدن خودرو را به طور عملی یاد بگیریم:

بعد از تشخیص مکانیک، ابتدا موتور را از روی بدنه خودرو جدا کرده سپس متعلقات سرسیلندر را باز کرده و مشغول باز کردن سرسیلندر می شویم. متاسفانه برخی از مشکل ها در هنگام تعمیر خود را نشان می دهند که در اینجا بعد از باز کردن سرسیلندر متوجه می شویم که نیاز به تراش دارد که سیت های آن دچار مشکل شده اند، مشکلی که منجر به تراش سرسیلندر می شود. موتور برای بار اول به تعمیر اساسی نیاز پیدا کرده و دوم اینکه به دلیل کارکرد زیاد این خودرو بعضی از قطعات مانند سوپاپ از آب بندی خارج شده که نیاز به آب بندی و تمیز کردن کربن های ناشی از احتراق دارد.

پس از انجام مرحله تعمیر سرسیلندر، نوبت به اصلی ترین مرحله یا تعویض یاتاقان ها می رسد که مشکل اصلی موتور است. علت اصلی که این مشکل را به وجود آورده، نرسیدن روغن موتور به این اجزا است. وظیفه اصلی یاتاقان ها مهار کردن قدرت و خلاصی میل لنگ هست که اگر به درستی عمل نکنند موتور به درستی کار نمی کند. ۱۰ عدد پیچ پنج یاتاقان ثابت میل لنگ را باز و معمولاً برای باز کردن یاتاقان ها و پیچ های آنان از روش حلزونی استفاده می کنیم.

بعد از تعویض یاتاقان ها و قبل از جمع کردن آن، بهترین کار این است که قطعاتی همچون پیستون، شاتون و متعلقات آن ها را تعویض کرده. اولاً به خاطر اینکه از مشکلات جدید که شاید در آینده به وجود بیاید و احتمال تحمیل هزینه جدید و دوباره کاری داشته باشد جلوگیری می شود و دوم این که اغلب این قطعات به دلیل کارکرد زیاد گشاد کرده و نیاز به تعویض دارند هر چند که کار کرد این خودرو 159 هزار کیلومتر می باشد و بهتر آن است که تعویض شوند.

بعد از تعویض پیستون و یاتاقان ها، نوبت به بستن آنها می رسد که ابتدا پیستون ها را داخل جداره سیلندر جازده و انتهای شاتون ها را فیلمی باریک از روغن ریخته و بر روی محور میل لنگ قرار داده و یاتاقان ها را نیز به روغن آغشته کرده و به کمک پیچ هایش آنان را به یک دیگر متصل می کنیم و مشغول بستن آن می شویم که به صورت حلزونی باز شده و به همان صورت می بندیم و در پایان با استفاده از آچار تورک متر آنها را سفت می کنیم اما منظور از فیلم باریک روغن آن است که هنگام کار کرد روغن به شکل نوار فیلم بین قطعات قرار می گیرد.

به گفته صاحب خودرو که معتقد بود: از زیر ماشین صدا می آمد تشخیص مکانیک بر این بود که احتمالاً اویل پمپ آن نیز از کار افتاده باشد که بعد از بررسی متوجه شدیم که حدس ما درست بوده است. اویل پمپ وسیله ای است که وظیفه دارد روغن را به کانال های اصلی بفرستد که اویل پمپ ها از نظر چرخ دنده هایش با یک دیگر تفاوت دارند که در دو نوع پمپ دنده ای و پمپ روتوری در خودروها مورد استفاده قرار می گیرد که روغن بین چرخ دنده ها قرار گرفته و با استفاده از فشاری که به آن وارد می شود روغن موتور را پمپاژ می کند.

بعد از تعویض قطعه کهنه اویل پمپ، اویل پمپ تازه را در جای اصلی خود که کارتر و پایین میل لنگ می باشد قرار داده، سپس اویل پمپ نیروی اصلی خود را از گردش محور میل لنگ گرفته و مایع مورد نظر را در کارتر به محل های مورد نظر پمپاژ می کند اویل پمپ دارای صافی است که علاوه بر فیلتر روغن که روغن را تصفیه می کند خود نیز قبل پمپاژ روغن با استفاده از توری خود از ورود بعضی از ناخالصی ها جلوگیری می کند. البته اویل پمپ روتوری که در خودروهای امروزی مورد استفاده قرار می گیرد نیروی خود را از میل لنگ یا میل سوپاپ می گیرد.

اویل پمپ را بر جای خود با استفاده از پیچ هایش که آن را به بلوک سیلندر متصل می کند سفت کرده و سایر اجزا را به آن متصل می کنیم که معمولاً مکانیک ها بعد از تعویض اویل پمپ همراه آن نیز فیلتر روغن را تعویض می کنند چرا که فیلتر روغن تصفیه کننده روغن است و ناخالصی های آن و رسوبات و کربن های ناشی از احتراق را تصفیه می کند.

بعد از تعویض فیلتر روغن و سفت کردن اویل پمپ و متصل کردن زنجیر اویل پمپ به محور میل لنگ آماده جمع کردن کارتر می شویم اما به ساختار داخلی فیلتر روغن نگاه کوتاهی می اندازیم همان طور که گفتیم فیلتر روغن وظیفه تصفیه روغن را به عهد دارد: یعنی داخل فیلتر روغن سوپاپی تعبیه شده به نام (سوپاپ اطمینان) که کار کرد این سوپاپ این است که اگر فیلتر روغن دچار نارسایی و کثیف شدن شد راه فرعی برای روغن باز کند و آن را بدون تصفیه ارسال کند.

حال نوبت به تمیز کردن کارتر یا پوسته اصلی اویل پمپ است که محل قرارگیری روغن موتور نیز می باشد قبلاً از واشر برای آب بندی کارتر استفاده می شد اما الان از چسب برای آب بندی استفاده می کنیم برای شستن محفظه کارتر از برس سیمی استفاده می کنیم چرا که لجن زیادی از روغن در کارتر است و برای قطعات تازه تعویض مضر است اما ما به این دلیل از چسب استفاده می کنیم که آب بندی کاملی ایجاد می کند و دیر فرسوده می شود و نصب آن نیز آسان تر است.

حالا کارتر را بر روی پوسته و بلوک سیلندر قرار می دهیم که پیچ هایش را که ۲۴ عدد است به ترتیب روی آن قرار داده و مشغول به بستن آن می شویم و بعد از سفت کردن پیچ ها با استفاده از تورک متر آن را سفت می کنیم.

بعد از جمع کردن سیلندر و کارتر و تعویض یاتاقان ها و اویل پمپ و بعد از آوردن سرسیلندر از تراش و آب بندی سوپاپ ها نوبت به جمع کردن سرسیلندر می رسد که به وسیله پیچ هایش آن را به بلوک سیلندر متصل می کنیم البته به روش حلزونی سرسیلندر را جمع کرده زیرا دو روش وجود دارد برای جمع کردن سرسیلندر اول ضربدری و دومی حلزونی که معمولاً از روش حلزونی استفاده می شود و از تورک متر برای سفت کردن آن استفاده می گردد که بعد از بستن سرسیلندر قالپاق سوپاپ را روی آن قرار داده و آن را می بندیم.

در آخرین مرحله بعد از بسته شدن کامل موتور ماشین، آن را روی خودرو متصل می کنیم و سایر قطعات مکانیکی و الکتریکی را به آن متصل می کنیم که حداقل هزینه تعمیر اساسی برای این خودرو دو میلیون تومان اعلام شد. در پایان توصیه مکانیک ها به رانندگان این است که نسبت به تعویض به موقع روغن موتور و فیلتر روغن خود اقدام نمایید و از درستی کار کردن اویل پمپ و سایر قطعات مطمئن شوند زیرا رعایت بعضی از موارد از بروز مشکلات بزرگ و کوچک جلوگیری می کند همچنین از هزینه هایی هنگفت که باید پرداخت شود نیز جلوگیری می کند.